Polska po 1989 roku

03.07.2019

Uniwersytet Jagielloński uruchamia studia z antropologii sądowej

Kraków 01.04.2019. Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszy budynek uniwersytecki w Polsce. Fot. PAP/J. Ochoński Kraków 01.04.2019. Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszy budynek uniwersytecki w Polsce. Fot. PAP/J. Ochoński

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie przygotowuje nowy kierunek studiów podyplomowych – antropologię sądową w praktyce. „To pierwsze w Polsce studia z takim programem” – mówi Anita Szczepanek, kierownik studiów. W Polsce tylko kilka osób wykonuje zawód antropologa sądowego.

Dr hab. Anita Szczepanek, archeolog i antropolog, powiedziała w środę PAP, że "obecnie w Polsce, mimo dużego zapotrzebowania, jest zaledwie kilku znawców tematu, którzy swoją wiedzę zdobywali na kursach za granicą, gdzie od wielu lat kształci się antropologów sądowych”.

„Teraz zainteresowani antropologią sądową będą mogli w kraju, pod okiem wybitnych specjalistów praktyków, realizować program nauczania podobny do tego za granicą” – powiedziała kierownik studiów. "To pierwsze w Polsce studia z takim programem" - dodała.

Jak dotąd antropologia sądowa była jednym z przedmiotów na studiach z zakresu medycyny i biologii sądowej. W Polsce pracę zbliżoną do pracy antropologów sądowych wykonują lekarze i biolodzy sądowi.

Krakowska uczelnia przygotowała 26 miejsc na podyplomowym kierunku antropologia sądowa w praktyce. Jeśli znajdzie się wystarczająco wielu zainteresowanych, to studia ruszą w nadchodzącym roku akademickim.

Oferta Uniwersytetu Jagiellońskiego jest skierowana m.in. do absolwentów kierunków medycznych, antropologów, archeologów, prawników, techników kryminalistyki, policjantów. Absolwenci uzyskają wiedzę o anatomii i antropologii, o metodach badań wykorzystywanych podczas identyfikacji szczątków ludzkich w trakcie prowadzenia śledztw dotyczących przypadków współczesnej przestępczości, ofiar katastrof i zbrodni wojennych.

Program studiów – przygotowany przez Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polską Akademię Nauk w Krakowie – obejmuje dwa bloki tematyczne: medyczny z zagadnieniami z zakresu medycyny sądowej z elementami traumatologii i anatomii topograficznej; oraz metodologiczny z zagadnieniami z metodyki poszukiwawczych i wykopaliskowych badań archeologicznych, kryminalistyki, entomologii sądowej i archeozoologii. Miejscem zajęć będą placówki umożliwiające zapoznanie się ze specjalistycznym sprzętem badawczym w trakcie zajęć terenowych.

Zadaniem antropologa sądowego jest identyfikacja analizowanych szczątków – zwłaszcza tych trudnych w identyfikacji. Specjalista m.in. na podstawie badań kości ustala wiek i płeć ofiary. Indywidualne cechy budowy anatomicznej – wyjaśniła Szczepanek – niekiedy pozwalają na bardziej precyzyjną identyfikację. Pomocne są tu ślady po przebytych urazach, zabiegach operacyjnych czy też stomatologicznych. W tego typu badaniach – mówiła specjalistka – istotna jest także możliwość ustalenia bezpośredniej przyczyny zgonu. Antropolog sądowy często pracuje wspólnie z patologiem, odontologiem i śledczymi.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ agt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL