Ponad dwa tys. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Kielc weźmie udział w warsztatach historycznych i wycieczkach dydaktycznych do najważniejszych miejsc w dziejach miasta i regionu świętokrzyskiego w ramach projektu „Edukacja w miejscach pamięci”.
Założenia pilotażowego przedsięwzięcia, realizowanego przez Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej (OMPiO) w Kielcach oraz kielecki Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, przedstawiono w poniedziałek na konferencji prasowej.
Projekt jest skierowany do uczniów III i VI klas szkół podstawowych oraz III klas gimnazjów – placówek prowadzonych przez miejski samorząd. „Projekt ma na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z miejscem, w którym żyją. Z doświadczenia kilku lat pracy wiemy, że dzieci nie znają dobrze miejsca, w którym mieszkają – jego przeszłości i teraźniejszości, nawet wielu charakterystycznych obiektów” – wyjaśnił genezę programu dyrektor OMPiO, Marek Maciągowski.
Inicjatorzy projektu chcą, by wpisał się on w programy szkolne. „W założeniu jest projektem systemowym i wieloletnim, bo tylko wtedy będzie miał sens, kiedy wszyscy uczniowie, po dziewięciu latach podstawówki i gimnazjum, będą nim objęci. Wtedy będziemy mieli pewność, że uczniowie znają miejsce, z którego pochodzą - jego historię, bohaterów (...)” - mówiła kierownik działu edukacji OMPiO, Jolanta Białek.
W zajęciach zaplanowanych od końca marca do połowy czerwca będzie uczestniczyło 87 klas z 15 szkół Kielc, które zgłosiły akces do akcji. To 2170 uczniów. Zajęcia sfinansuje samorząd miasta.
Przygotowane scenariusze zajęć dydaktycznych i tras wycieczek dla uczniów opracowano tak, by spotkania były nie tylko lekcjami wychowania patriotycznego, ale by nauczyciele mogli realizować na zajęciach treści podstawy programowej m. in. z języka polskiego, historii, geografii, przyrody, historii sztuki.
Dla uczniów podstawówek zaplanowano spotkania w Muzeum Historii Kielc i OMPiO. Starsi będą m.in. poznawali wielokulturową historię Kielc z czasów, gdy żyli tu Żydzi, prawosławni Rosjanie czy niemieccy luteranie. Podczas wycieczek ulicami śródmieścia uczniowie zobaczą m. in. pomnik Józefa Piłsudskiego, katedrę, dziedziniec dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich.
Gimnazjaliści odwiedzą sanktuarium na Świętym Krzyżu, opcjonalnie - Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, gdzie poznają dzieje przemysłu regionu - lub średniowieczny Szydłów.
„To nie są rekreacyjne wycieczki, a zajęcia dydaktyczne. Oczywiście nie jesteśmy w stanie pokazać uczniom wszystkiego. Okazuje się, że nawet licealiści nie wiedzą, że w Kielcach jest katedra(…). Czasami (...) znają Rzym czy Barcelonę, bo jeżdżą tam z rodzicami, a nigdy nie byli na Świętym Krzyżu” – zauważyła Białek.
Jak zaznaczyła, w projekcie nie chodzi tylko o przekazanie wiedzy, ale o kształtowanie postaw u młodych oraz o pokazanie im bogactwa dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego miasta i regionu.
W kolejnej edycji projektu, zaplanowanej w dwóch sesjach na przyszły rok szkolny, będzie mogło uczestniczyć więcej szkół z miasta.
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej działa od lipca 2012 r. w zmodernizowanych budynkach dawnego więzienia przy ul. Zamkowej. Jego misją jest kształtowanie i upowszechnianie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz budzenie poczucia dumy z dokonań przeszłych pokoleń, dorobku cywilizacyjnego, gospodarczego i naukowego mieszkańców miasta i regionu.
Placówka nie jest typowym muzeum, ale ośrodkiem edukacyjnym i badawczym. Powstała w nim multimedialna ekspozycja o dziejach politycznych i społecznych Polski, która ukazuje szczególnie wkład mieszkańców Kielc i regionu świętokrzyskiego w walkę o niepodległość. W piwnicach zachowano więzienne karcery.
OMPiO razem z kieleckim Instytutem Designu – ośrodkiem wzornictwa - tworzy „Wzgórze Zamkowe”, które jest miejską instytucją kultury. (PAP
ban/ gma/