Wakacyjne wyjazdy formacyjno-wypoczynkowe Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia to część programu stypendialnego dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Z powodu pandemii obozy dla studentów, uczniów oraz maturzystów w tym roku odbędą się w nowej formule stacjonarnej.
W ciągu dwudziestu lat Fundacja wypracowała formułę trzech obozów, które gromadziły studentów, uczniów i maturzystów. W bieżącym roku, kierując się wytycznymi kuratorium oświaty i Generalnej Inspekcji Sanitarnej, zostały zaproponowane trzy różne rodzaje wypoczynku wakacyjnego w formie stacjonarnej.
W komunikacie przekazanym PAP wskazano, że obozy dla uczniów będą miały charakter międzydiecezjalny i odbędą się w szesnastu ośrodkach na terenie całego kraju. "Np. stypendyści z archidiecezji poznańskiej, wrocławskiej i zielonogórsko-gorzowskiej będą w Ośrodku Kolonijnym Sportowo-Wychowawczym w miejscowości Długie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, zaś archidiecezji łódzkiej i warszawskiej oraz diecezji warszawsko-praskiej w Nadbużańskim Ośrodku Edukacyjnym w Broku w diecezji łomżyńskiej".
Poinformowano, że obóz maturzystów został podzielony na pięć spotkań. Wyjaśniono, że kryterium zapisów było miejsce, w którym stypendyści podejmą od października studia. "Dla studentów zostaną zorganizowane trzy weekendowe spotkania: w Ośrodku Wypoczynkowo Rekolekcyjny Totus Tuus im. Ks. Kard. Karola Wojtyły w Zembrzycach, Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu, Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Archidiecezji Gnieźnieńskiej pw. św. Wojciecha w Gnieźnie oraz w Dobrym Miejscu w Warszawie" - czytamy w komunikacie.
Spotkania dla studentów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zaplanowała spotkania w formie weekendowej w trzech terminach: 23–25 lipca br. w Dobrym Miejscu w Warszawie; w dniach 19-21 sierpnia br. w Centrum Edukacyjno-Formacyjne Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Gnieźnie oraz w dniach 10-12 września br. w Collegium Marianum w Przemyślu.
Organizatorzy podkreślają, że mają świadomość, że sytuacja związana z panującą pandemią na świecie i Polsce, w związku z jest dynamiczna. "Liczymy się z koniecznością korekty naszych planów, a nawet ich odwołaniem. Mamy jednak nadzieję na spotkania +na żywo+" - zaznaczyli.
Jak dodali, najlepiej przeprowadzone spotkanie czy rekolekcje w formie zdalnej nigdy nie zastąpią bezpośredniego kontaktu z drugą osobą. "Tylko tak bowiem można zbudować autentyczne relacje z Bogiem, człowiekiem, a przez to i samym sobą" - wskazuje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.
W ubiegłym roku z powodu pandemii koronawirusa obozy odbyły się w formie zdalnej. Tylko nieliczni stypendyści mogli uczestniczy „na żywo” w wydarzeniach w Gnieźnie, Krakowie czy Wadowicach. Większość tworzyła wspólnotę dzięki transmisjom w mediach społecznościowych, a przede wszystkim przez modlitwę.
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia od dwudziestu lat pomaga zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Program stypendialny, do którego można dołączyć już w VII klasie szkoły podstawowej trwa aż do zakończenia studiów. Oprócz wsparcia finansowego Fundacja oferuje swoim podopiecznym formację w duchu nauczania św. Jana Pawła II, który jest jej patronem.
Przez 20 lat działalności Fundacja pomogła ukończyć studia tysiącom młodych ludzi.
Dzieło Nowego Tysiąclecia można wspierać przez cały rok - wysyłając SMS o treści STYPENDIA na numer 74 265 (4,92 z VAT) lub przelewając dowolną kwotę na numer rachunku 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/