Polska po 1989 roku

12.04.2019

Zakończył się egzamin gimnazjalny

Zakończył się sprawdzający znajomość języków obcych egzamin dla gimnazjalistów. Był trzecią i ostatnią częścią obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego. Jak poinformował PAP dyrektor CKE Marcin Smolik, nie było wiadomości, aby doszło do jakichś nieprawidłowości.

W środę uczniowie III klas gimnazjów pisali egzamin z wiedzy humanistycznej, w czwartek – z wiedzy matematyczno-przyrodniczej.

Jak poinformował PAP dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik zaraz po zakończeniu piątkowego egzaminu, przebiegł on spokojnie. "Nie dotarła do nas żadna informacja, by gdzieś doszło do jakiejś nieprawidłowości" – powiedział

Egzamin z języka obcego odbywał się na dwóch poziomach. Najpierw – po godz. 9.00 – rozpoczął się test na poziomie podstawowym. Następnie po przerwie – po godz. 11.00 – rozpoczął się test na poziomie rozszerzonym. Ten drugi zdawała tylko część uczniów – ci, którzy w gimnazjum kontynuują naukę wybranego języka, rozpoczętą w szkole podstawowej. Gimnazjaliści mogli wybierać spośród sześciu języków. Najwięcej pisało test z angielskiego.

Arkusze egzaminacyjne rozwiązane przez uczniów zostaną zakodowane. Sprawdzą je egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie mógł przystąpić do egzaminu w środę, czwartek i w piątek, to będzie go pisał w drugim terminie – 3, 4 i 5 czerwca.

Wynik egzaminu – uczniowie poznają go 14 czerwca – wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Zaświadczenia o wynikach wraz ze świadectwem szkolnym otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 21 czerwca.

Tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego jest ostatnią. Gimnazja 1 września 2019 r. przestaną istnieć w systemie edukacji. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL