Program edukacyjny „W służbie prawu”, który realizowany był w roku szkolnym 2022/23, zakończył się sukcesem. Tysiące uczniów brało udział w spotkaniach o tematyce prawnej i prewencji przestępstw.
W programie edukacyjnym wzięło udział 1059 uczniów ze szkół ponadpodstawowych i 779 ze szkół podstawowych. Spotkania odbywały się w szkołach, jak również w jednostkach podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Katowicach.
"Taka lekcja jest okazją, by uczeń np. przyszedł do więzienia, zobaczył Zakład Karny i przekonał się, że nie jest to przyjemne miejsce. Wówczas funkcjonariusze Służby Więziennej organizują kilkugodzinne spotkania, które mają wymiar profilaktyczny" - podkreślił w informacji prasowej wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Funkcjonariusze Służby Więziennej spotykali się z uczniami klas podstawowych na terenie szkół. Podczas tych zajęć uczniowie poznawali podstawowe zagadnienia prawne i przekonywali się, że przestrzeganie prawa dotyczy każdego. Młodzież miała okazję wysłuchać, jak wygląda praca funkcjonariuszy Służby Więziennej. Funkcjonariusze porozmawiali również z uczniami o przemocy rówieśniczej oraz problemie stalkingu i cyberprzemocy. Uczniowie dowiedzieli się, że takie działania mogą w konsekwencji doprowadzić do umieszczenia w zakładzie karnym. Atrakcją dla uczniów były pokazy z udziałem psa służbowego. Młodzież dowiedziała się, jak wygląda szkolenie zwierzęcia oraz jego zajęcie w jednostce penitencjarnej.
"Tego typu spotkania z funkcjonariuszami Służby Więziennej to świetna lekcja dla uczniów (...). Mogą oni zobaczyć, co dzieje się z człowiekiem, kiedy nie przestrzega on prawa" - dodał gen. insp. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej.
Spotkania z uczniami szkół ponadpodstawowych na terenie jednostek penitencjarnych składały się z kilku części. W pierwszej młodzież zajmowała się zagadnieniami związanymi z prawem karnym. Uczyli się m.in. jak odróżnić zbrodnie od występku. Podkreślano także temat ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny.
Uczniowie mogli także zobaczyć, w jakich warunkach odbywa się karę pozbawienia wolności. Zobaczyli m.in. kilkuosobową celę, salę widzeń, pole spacerowe, świetlicę czy kaplicę. Zaprezentowano także rozkład dnia osadzonego i tryb widzeń z rodziną.
"Nauczyciele oraz uczniowie biorący udział w programie bardzo pozytywnie wypowiadali się o jego założeniach i deklarowali udział w programie w kolejnym roku szkolnym. Oprócz realizacji głównego celu programu, jakim jest prewencja przestępstw wśród dzieci i młodzieży, wpływał on na budowanie pozytywnego wizerunku Służby Więziennej jako ważnego elementu systemu bezpieczeństwa państwa" - powiedział mjr Piotr Pijet, Rzecznik Prasowy Dyrektora Aresztu Śledczego w Częstochowie.
W kolejnej części programu uczniowie poznali pracę funkcjonariuszy Służby Więziennej, zapoznali się z zasadami rekrutacji i dowiedzieli się, jakie przywileje niesie wybór tej ścieżki kariery.
Program "W służbie prawu" miał wymiar edukacyjny, poznawczy i - przede wszystkim - prewencyjny. Celem funkcjonariuszy było uświadomienie młodzieży, że łamanie prawa może zrujnować ich plany na przyszłość, a więzienie okazuje się trudnym doświadczeniem w życiu człowieka.(PAP)
Autorka: Julia Szymańska
jms/ mir/