Nie byłoby Niepodległej, gdyby nie nauczyciele - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas czwartkowej uroczystości w kancelarii premiera. Zorganizowano ją z okazji przypadającego w niedzielę Dnia Edukacji Narodowej.
Podczas uroczystości uhonorowano nauczycieli i osoby szczególnie zasłużone dla oświaty.
Specjalny list do nauczycieli wystosował premier Mateusz Morawiecki.
"Wierzę, że edukacja to najważniejsza inwestycja w przyszłość naszego kraju. Talent i entuzjazm młodzieży ukierunkowany przez oddanych swojej misji edukacyjnej nauczycieli pozwalają wierzyć w powodzenie misji rozwoju Polski ambitnej i innowacyjnej" - podkreślił premier w liście, który odczytał szef jego gabinetu politycznego Marek Suski.
"Dzień Edukacji Narodowej, w tym roku szczególny, gdyż obchodzony w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, tworzy wyjątkową okazję by podziękować wszystkim, którzy z pasją i oddaniem przekazują wiedzę i etyczne wzorce młodym pokoleniom" - napisał Morawiecki. "Wszystkim najwybitniejszym przedstawicielom środowisk oświatowych wyróżnionym orderem, odznaczeniami państwowymi, Medalami Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodami Ministra Edukacji Narodowej i tytułami Profesora Oświaty składam serdeczne gratulacje i wyrazy szacunku" - dodał.
Do 100. rocznicy odzyskania niepodległości w swoim wystąpieniu nawiązała też minister edukacji.
"Rok (szkolny - PAP) 2018/2019 to Rok Niepodległej. A Niepodległej nie byłoby bez nauczyciela. Od czasu Oświecenia, kiedy podjęto próby reformowania edukacji razem z rozpaczą rozpadającej się Polski. Nie byłoby Niepodległej, gdyby nie romantyczny nauczyciel, który czytał poezje, pieśni, czytał romantyczną literaturę. Nie byłoby Niepodległej, gdyby nie praca u podstaw i praca organiczna. Nie byłoby Niepodległej, gdyby nie radość z odzyskania niepodległości w 20-leciu międzywojenny i błyskawiczne tworzenie państwowości poprzez tworzenie edukacji. Nie byłoby Niepodległej, gdyby nie nauczyciel na tajnych kompletach. I wreszcie nie byłoby Niepodległej, gdyby po 89' roku nie przypomniano, czym jest wolność, (gdyby nie) informacja i edukacja o tym, co zostało zapomniane przed 89' rokiem" - mówiła Zalewska.
"Nie ma już cywilizowanego państwa, którego rząd nie podejmuje decyzji, że edukacja jest centrum systemu, centrum odpowiedzialności rządu za przyszłość swoich dzieci, młodych ludzi, za gospodarkę. Tak też się stało w Polsce. Edukacja jest w +Strategii odpowiedzialnego rozwoju+. I to przekłada się na różne działania: od takich cywilizacyjnych projektów (...) jak szerokopasmowy internet, multimedialne tablice w każdej klasie, czy przedmiotowe gabinety w każdej szkole, po odpowiedzialność za nauczyciela, za nauczyciela, którego trzeba wspierać, m.in. poprzez umożliwienie mu stałej edukacji (...). Kiedy proponujemy rozwiązania systemowe, to wzmacniamy je dużymi pieniędzmi na doskonalenie zawodowe" - podkreśliła minister.
Jak zaznaczyła Zalewska, odpowiedzialność za nauczyciela to także odpowiedzialność za jego wynagrodzenia. Przypomniała, że w ciągu trzech lat - począwszy od tego roku do 2020 r. - płace nauczycieli wzrosną o 15,8 proc. Mówiąc o odpowiedzialności za nauczycieli minister edukacji przypomniała, że określone zostało pensum psychologów i pedagogów szkolnych oraz nauczycieli wspomagających. "Stąd uwolnienie pensji nauczyciela pracującego w szkole branżowej, by pracodawca, który chce dołożyć do pensji nauczyciela, a chce to zrobić, miał taką możliwość prawną" - powiedziała. Dodała, że odpowiedzialność za nauczycieli to także wymóg zatrudniania ich wszystkich, w tym w szkołach niepublicznych, na umowę o pracę.
Specjalne listy do uczestników uroczystości wystosowali marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski. "Roli nauczycieli nie sposób przecenić. To oni prowadzą dzieci młodzież ku dorosłości, przekazując nie tylko wiedzę. lecz także wartości bliskie wszystkim Polakom, kształtują młode umysły, zachęcają do rozwijania pasji i otwartości na otaczający świat" - napisał marszałek Sejmu. "Wiem, że praca z dziećmi i młodzieżą nie należy do najłatwiejszych, przysparza tyle samo trosk, co radości, a prawdziwa wdzięczność przechodzi dopiero o latach. Dopiero jako ludzie dorośli doceniamy swoich wychowawców i nauczycieli, a ta życzliwa pamięć pozostaje na zawsze" - zaznaczył Kuchciński.
Jak poinformowało MEN za wybitne zasługi dla rozwoju oświaty w tym roku odznaczono Złotym Krzyżem Zasługi 45 osób, Srebrnym Krzyżem Zasługi – 121 osób, Brązowym Krzyżem Zasługi – 225 osób. Przyznano też za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medale za Długoletnią Służbę: Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczono 1297 osób, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę – 887 osób, Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę – 551 osób. Za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania Medalem Komisji Edukacji Narodowej uhonorowano 5134 osoby. Przyznano też Nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze; otrzymało je 501 osób.
25 nauczycielom nadano honorowy Profesora Oświaty. Tytuł ten nadawany jest nauczycielom dyplomowanym za wyróżniające osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami. Uroczystość nadania odbywa się tylko raz w roku - z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Część uhonorowanych nauczycieli została odznaczona podczas czwartkowej uroczystości w kancelarii premiera.
Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.(PAP)
autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mark/