Burmistrz miasta i gminy Żarki (Śląskie) Klemens Podlejski wydał zarządzenie w sprawie planu sieci szkół zgodnie z planem założonym przez władze miasta natomiast wbrew opinii Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach. Do sądu trafiła już skarga gminy w tej sprawie.
Kwestią sporną między władzami Żarek i Śląskim Kuratorium Oświaty jest sprawa szkoły podstawowej w Żarkach – miasto zamierza utworzyć w budynkach obecnej podstawówki jedną placówkę, kurator opowiada się za utworzeniem dwóch szkół podstawowych, w tym jednej w nowym budynku obecnego gimnazjum. Władze Żarek chcą jednak w tym budynku otworzyć żłobek i oddziały przedszkolne.
"Czekamy na rozpatrzenie skargi skierowanej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale zgodnie z wydanym zarządzeniem rozpoczęto przygotowania do nowego roku szkolnego. Jesteśmy ciekawi decyzji sądu, bo rozwiązania miasta nie są sprzeczne z nowymi przepisami" – powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach Katarzyna Kulińska-Pluta.
Swojego stanowiska nie zmienia też śląskie kuratorium. "Pozostajemy przy swoim stanowisku, również oczekujemy na rozstrzygnięcie sądu" – powiedziała w poniedziałek PAP dyrektor Wydziału Strategii i Współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego Śląskiego Kuratorium Oświaty Anna Kij.
Jak poinformowano we wtorek PAP w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach, skarga gminy Żarki dot. sieci szkolnej wpłynęła tam 10 kwietnia, terminu rozpatrzenia sprawy jeszcze nie wyznaczono.
Oprócz Żarek skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na opinie kuratorium skierowały jeszcze trzy inne samorządy z woj. śląskiego – Będzin, Dąbrowa Górnicza i Ustroń.
Reforma, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.
Zgodnie ustawami Prawo Oświatowe i przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe, samorządy - jako organy prowadzące szkoły - zostały zobowiązane do opracowania i stworzenia projektu uchwały ws. dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego, przyjęcia go, a następnie skierowania do opinii kuratora. Na wydanie opinii kuratorzy mieli 21 dni. Kurator mógł wydać opinię pozytywną, ze wskazaniem zmian do uwzględnienia w uchwale ostatecznej lub opinię negatywną. Opinia kuratora była dla samorządu wiążąca. (PAP)
lun/ js/