Polska po 1989 roku

13.02.2020

Żydowski Uniwersytet Otwarty w Warszawie rozpoczyna semestr letni 2020 r.

26 lutego rusza semestr letni roku akademickiego 2019/20 Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego, którego tematem przewodnim są „Żydowskie Eko-logie”. Zapisy już trwają – informuje PAP Edyta Bach z Centrum Kultury Jidysz.

"Istniejący ponad 10 lat Żydowski Uniwersytet Otwarty (ŻUO) przy Centrum Kultury Jidysz w Warszawie zaprasza wszystkich zainteresowanych historią i kulturą żydowską na zajęcia. ŻUO jest otwarty dla wszystkich bez względu na wiek i wykształcenie. Zajęcia odbywają się pod patronatem rektora Uniwersytetu Warszawskiego" - napisała Bach w przesłanej PAP informacji.

Semestr letni rozpocznie się 26 lutego o godz. 17.30 wykładem inauguracyjnym, na który wstęp jest wolny.

Jak wyjaśniono, "w semestrze letnim Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego temat przewodni to kwestie związane ze środowiskiem naturalnym oraz krytyczne podejście do nich, a więc przede wszystkim ekologia i ekokrytyka". Zagadnienia te będą analizowane z perspektywy studiów żydowskich, poczynając od wykładni Tory, poprzez żydowską filozofię i mistykę w jej aspektach związanych z naturą, aż po żydowskie imaginarium fauny i flory w literaturze i sztukach wizualnych, a nawet food studies" - napisała Bach.

"Podjęta zostanie również problematyka historii środowiskowej Zagłady i ekocydu, a także ekologii świadectwa, judaistyczne interpretacje współczesnych problemów środowiska ze szczególnym uwzględnieniem współczesnego Izraela" - dodano w przesłanej informacji. Zagadnienia te będą omawiane z szerokiej perspektywy historycznej i społecznej, a także pod kątem interpretacji na polu literatury, sztuk plastycznych oraz antropologii kultury.

Wśród wykładowców znajdą się, m.in.: dr hab. Julia Fiedorczuk, dr Patrycja Dołowy, Bella Szwarcman-Czarnota, Karolina Koprowska, dr hab. Roma Sendyka. W semestrze letnim odbędą się też literackie zajęcia seminaryjne związane z tematem przewodnim oraz miejskie wycieczki historyczno-badawcze (kibuc Grochów, Wołomin).

Jak wyjaśniono, Żydowski Uniwersytet Otwarty "to cykl interdyscyplinarnych zajęć z kultury żydowskiej, obejmujących wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury czy sztuk wizualnych".

Zajęcia prowadzone są przez specjalistów z całej Polski i zza granicy. Są wśród nich, m.in.: dr hab. Adam Lipszyc (PAN), prof. Jacek Leociak (PAN), dr hab. Roma Sendyka (UJ), dr hab. Agata Bielik (Uniwersytet w Nottingham), prof. Paweł Śpiewak (UW), dr Elżbieta Janicka (PAN), dr Natalia Krynicka (Sorbona), prof. Hanna Zaremska (PAN).

Na zajęcia ŻUO składa się kilka bloków tematycznych prowadzonych przez różnych wykładowców i skupionych wokół tematu przewodniego, który zmienia się co semestr. Program obejmuje 75 godzin zajęć akademickich uzupełnionych o spotkania z ważnymi postaciami, dyskusje, pokazy filmów oraz wizyty w instytucjach kultury i spacery tematyczne.

ŻUO ma też specjalną ofertę dla studentów UW - regularnie uczęszczający na zajęcia po ukończeniu semestru i zdaniu egzaminu uzyskują 5 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich.

Wykłady odbywać się będą w Centrum Kultury Jidysz (ul. Andersa 15) w środy oraz w wybrane poniedziałki w godz. 17.30-20.30.

Zgłoszenia przyjmowane są do 25 lutego br. lub do wyczerpania limitu wolnych miejsc.

Więcej informacji znaleźć można na stronie http://jidyszland.pl/zuo/, na której można się również zapisać na ŻUO poprzez dostępny tam formularz.

Koordynatorką projektu jest Michalina Jadczak.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL