Kultura i sztuka po 1989 roku

23.07.2019

„Boże Ciało” Jana Komasy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji

Jan Komasa. Fot. PAP/P. Jaskółka Jan Komasa. Fot. PAP/P. Jaskółka

Najnowszy film Jana Komasy „Boże Ciało” będzie miał swoją premierę 2 września na 76. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Film został zakwalifikowany do konkursu Giornate degli Autori. Głównym celem konkursu jest zwrócenie uwagi na wysokowartościowe kino.

W sekcji prezentowanych jest maksymalnie dwanaście produkcji z całego świata – walczą one o Director’s Award - przyznawaną przez oficjalne jury konkursu, BNL People’s Choice Award oraz Europa Cinemas Label, która wiąże się ze wsparciem międzynarodowej dystrybucji.

Głównym celem Giornate degli Autori jest "zwrócenie uwagi na wysokowartościowe kino, w którym pokazywana jest także dbałość o każdy szczegół – zwłaszcza innowację, oryginalność i niezależność". Tegoroczna, szesnasta już edycja, startuje 28 sierpnia i potrwa do 7 września.

Światowa premiera filmu Jana Komasy odbędzie się w Wenecji 2 września, w polskich kinach "Boże Ciało" będzie można zobaczyć od 11 października, wcześniej weźmie udział w konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

"Boże Ciało" to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W jego rolę wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat Bartosz Bielenia ("Na granicy"). Pozostałą część obsady dopełniają aktorzy młodego pokolenia Tomasz Ziętek ("Cicha Noc", "Konwój") i Eliza Rycembel ("Obietnica", "Carte Blanche"), zdobywcy prestiżowych wyróżnień dla najlepszych aktorów festiwalu w Gdyni – Aleksandra Konieczna ("Ostatnia Rodzina") i Łukasz Simlat ("Amok"), a także Barbara Kurzaj ("Zabawa zabawa", "Moje córki krowy", "Oda do radości"), Zdzisław Wardejn ("Kogel-mogel", "Komedia małżeńska") oraz Leszek Lichota – główna gwiazda jednego z najpopularniejszych krajowych seriali - "Wataha".

Autorem nagrodzonego w konkursie Script Pro scenariusza do "Bożego Ciała" jest Mateusz Pacewicz. Za zdjęcia odpowiada Piotr Sobociński Jr. ("Wołyń", "Bogowie", "Drogówka"). Muzykę do filmu skomponował duet kompozytorów - Evgueni i Sacha Galperine, autorzy muzyki do takich filmów jak "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa, "Przeszłość" Asghara Farhadiego czy ostatnio "Dzięki Bogu" Francoisa Ozona. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL