Kultura i sztuka po 1989 roku

05.01.2019

Centrum Kinowe ARS w Krakowie: planujemy przeniesienie do „Okrąglaka”

Mamy w planach przeniesienie kina do kazimierskiego „Okrąglaka”; liczymy na wczesną wiosnę - poinformowała PAP prowadząca Centrum Kinowe ARS Ludmiła Kucharczyk. Działająca w Krakowie od ponad 20 lat instytucja od nowego roku musiała zakończyć działalność w dotychczasowej lokalizacji.

Tzw. Okrąglak mieści się na Placu Nowym i stanowi jeden z centralnych punktów dzielnicy Kazimierz.

Jak poinformowała PAP Ludmiła Kucharczyk, docelowo kino miałoby wznowić działalność w dwóch lokalizacjach - nie tylko na Kazimierzu, ale także w innym miejscu, gdzie funkcjonować mogłoby więcej sal kinowych. Dokładna data ewentualnych przenosin nie jest jednak znana.

ARS powstało w 1995 r. z inicjatywy Andrzeja Kucharczyka – współwydawcy pierwszego w Polsce specjalistycznego pisma branżowego "FilmPro" oraz wcześniejszego opiekuna takich ośrodków kinowych jak Kijów, Warszawa, czy też założone w 1912 r. kino Wanda.

Usunięciu kina z kamienicy przy ul. św. Tomasza sprzeciwiali się mieszkańcy Krakowa. Pod dostępną w internecie petycją - o "deklarację realnej i skutecznej pomocy" oraz "deklarację ochrony wartości zabytkowej, kulturowej, historycznej i wartości historii kinematograficznej obiektu przed przyszłymi działaniami właściciela kamienicy przy ul. św. Jana 6" - do Rady Miasta apelowało ponad 6,5 tys. osób.

"Wyrażamy swój niepokój związany z deklarowanymi planami (...) obecnego właściciela kamienicy – związanymi z przestrzenią na której dziś działa kino ARS" - napisano i dodano, że "deweloper zapowiada remont budynku w celu stworzenia hotelu".

"Centrum kinowe kontynuuje tradycję projekcji filmowych dawnej sali Sztuka, w których to Krakowianie mieli możliwość brać udział od 1916 roku. Bez interwencji radnych miasto najprawdopodobniej straci najważniejsze miejsce z punktu widzenia historii kinematografii, z którą to przecież Kraków jest tak silnie związany" - głosiła treści petycji.

Inicjatorzy petycji oraz podpisani pod nią miłośni ARS-u wyrazili zaniepokojenie "możliwym upadkiem kolejnego ośrodka kultury" i oczekiwali od radnych "podjęcia odpowiednich działań mogących w przyszłości zapewnić kinu dalsze działanie w jego obecnym miejscu oraz pomoc w przeniesieniu części ośrodka do innej lokalizacji, jeśli niemożliwym będzie zachowanie całego obiektu". "Mamy nadzieję, iż pokażą Państwo poszanowanie dla wartości, które tworzą charakter miasta" - dodano.

Zaangażowane w obronę kina przy ul. św. Tomasza osoby protestowały przeciwko zamknięciu kina pod Urzędem Miasta Krakowa. Jak podkreślali organizatorzy akcji, "jesteśmy świadkami końca jednego z najważniejszych punktów na mapie kinematografii w Polsce".

"Znajdujemy się w momencie, w którym coraz mniej dziwią nas kolejne decyzje deweloperskie, gdzie kosztem kulturowego dorobku, wieloletniej tradycji oraz przywiązania mieszkańców miasta do miejsc określających charakter Krakowa powstają kolejne inwestycje" - pisano na Facebookowym profilu wydarzenia.

Zamieszanie wokół instytucji w połowie grudnia ub.r. skomentowała rzecznik prezydenta Krakowa Monika Chylaszek. "Sytuacja kina ARS jest dla nas o tyle skomplikowana, że - doceniając oczywiście rolę kin studyjnych - trudno nam jest udzielić mu pomocy. Dlatego, że mamy tutaj do czynienia z prywatną kamienicą, więc nie możemy w żaden sposób wpłynąć na właściciela i to, w jaki sposób chce wykorzystywać swoją własność" - powiedział PAP Chylaszek.

Jak podkreśliła, "miasto nie dysponuje miejscami, które mogłyby służyć za pomieszczenia kinowe". "Wiem, że są specyficzne wymogi dotyczące wysokości takiego pomieszczenia, bo rozmawialiśmy z właścicielami" - wyjaśniła Chylaszek i dodała, że "odbyło się spotkanie, podczas którego dyskutowano, czy miasto mogłoby coś takiego zaproponować".

"Staramy się szukać partnera, który mógłby ARS-owi pomóc. Mam nadzieję, że kino znajdzie odpowiednie miejsce w centrum, bo do tego wszyscy są przyzwyczajeni" - powiedziała i wyraziła nadzieję, że "kino nie zniknie z mapy kulturalnej Krakowa".(PAP)

autor: Nadia Senkowska

nak/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL