Premierowy pokaz filmu „Tak daleko, blisko” o rodzinach wywiezionych przez NKWD w 1940 roku z Kresów w głąb Związku Sowieckiego odbędzie się 30 maja na Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Film został zrealizowany w ramach prowadzonego przez Muzeum Historii Polski projektu „Rodziny rozdzielone przez historię”.
„Inspiracją do powstania filmu była wystawa +Wojenne rozstania+, zrealizowana jako jeden z elementów projektu w 2009 r. Wystawa, pokazywana w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie w Muzeum PRL w Krakowie, pokazywała, że wojna to nie tylko działania militarne. Ma ona także dramatyczny wpływ na życie zwykłych ludzi. Wtedy narodził się pomysł na film, a jednym z bohaterów jest rodzina Młyńczaków, której losy zostały pokazane na wystawie. Staraliśmy się przedstawić w filmie różne doświadczenia ludzi, którzy przeżyli sowiecką okupację i deportację do Rosji oraz ich konsekwencje” – powiedziała PAP Ewa Wójcicka, kierująca projektem „Rodziny rozdzielone przez historię”.
Czterdziestosiedmiominutowy film dokumentalny, według scenariusza i reżyserii Anny Kuśmierczyk, wyprodukowany przez MHP, był kręcony w Rosji, Izraelu, Wielkiej Brytanii. Tam, gdzie po deportacji bohaterowie filmu znaleźli ostatecznie swój nowy dom i gdzie mieszkają ich dzieci i wnuki. Jest to opowieść o rozłące z najbliższymi, czasami na zawsze, chorobie, strachu i głodzie.
Deportowany na Syberię Władimir Młyńczak żyje tam do dziś. Ruth Goldstein wróciła z Syberii do Polski i wkrótce wraz z ojcem wyemigrowała do Palestyny. Alicja Poloczek wydostała się z Armią Andersa ze Związku Sowieckiego, zamieszkała w Londynie. Dopiero w wiele lat po wojnie wnuk Władimira Janosza ze Stanisławowa odnalazł jego siostrę wywiezioną z matką na roboty do Niemiec.
„Planujemy wysyłać film na festiwale, a także pokazywać go w krajach, gdzie żyją jego bohaterowie. Oczywiście chcielibyśmy, by nastąpiła jego emisja w telewizji” – mówi Ewa Wójcicka.
Projekt „Rodziny rozdzielone przez historię” prowadzony jest przez MHP od 2007 r. Jego celem jest udokumentowanie jednego z polskich doświadczeń XX wieku – losów ludzi, których rozłączyły wojna, wywózki i przesiedlenia, a także emigracja – polityczna i zarobkowa – w latach 1939-1989.
Pozyskiwanie oraz nagrywanie relacji osób z takimi doświadczeniami, także zbieranie dokumentacji: zdjęć, listów, pamiątek, jest zasadniczym celem projektu.
Jak mówi Ewa Wójcicka, większość relacji i kolekcji dotyczy lat II wojny. Teraz nacisk ma być położony na losy rozłączonych w latach 1945-1989.
Na stronie projektu www.rodziny.muzhp.pl można zobaczyć trailer filmu, a także zapoznać się ze wspomnieniami osób, które przeszły doświadczenia rozłąki, i z przeprowadzonymi z nimi wywiadami.
Tst (PAP)