Kultura i sztuka po 1989 roku

14.05.2018

Dwie firmy chcą remontować siedzibę Studia Filmów Rysunkowych

Dwie firmy zgłosiły się do przetargu na remont siedziby Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej – podała w poniedziałek wytwórnia. Remont jest początkiem tworzenia Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji, które ma zostać otwarte w 2021 r.

Studio podało, że pieniądze na remont zabezpieczyło MKiDN. Inwestor zamierza przeznaczyć na ten cel 3,35 mln zł. W zabytkowej willi Rotha znajdzie się miejsce dla fragmentu przygotowanej ekspozycji Centrum. Przede wszystkim jednak odbywała się będzie tam w dalszym ciągu produkcja filmów.

Na przetarg wpłynęły oferty firm z Poznania i Żywca. Pierwsza z nich zaproponowała stawkę, która mieści się w planowanym budżecie - 3,16 mln zł brutto i zadeklarowała wykonanie dzieła w 300 dni. Dała też pięcioletnią gwarancję. Druga oferta przekracza 5,5 mln zł, a czas wykonania został określony na 355 dni. Gwarancja jest trzyletnia.

Piotr Płatek, który w Studiu odpowiada za kontakty z mediami, poinformował, że jeszcze w tym roku rozpoczną się przygotowania do uruchomienia drugiego etapu prac. W drugiej połowie roku wytwórnia wystąpi o dofinansowanie w wysokości 20 mln zł w ramach tzw. funduszy norweskich.

„W drugim etapie obok zabytkowej willi Rotha powstanie nowoczesny gmach Centrum Bajki. Oba budynki połączy szklana przewiązka. Przewidywany termin otwarcia Interaktywnego Centrum Bajki i animacji to 2021 r. Jego projekt opracowała pracownia architektoniczna Nizio International Design, która uczestniczyła w tworzeniu m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin” – poinformował Płatek.

Centrum Bajki i Animacji „Świat Bajki” ma być połączeniem interaktywnego i nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki - wykorzystywać będzie dorobek Studia Filmów Rysunkowych, w którym powstały m.in. animowane seriale o Bolku i Lolku oraz psie Reksiu.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały „Czy to był sen?” nigdy jednak nie wszedł na ekrany. Z bielskim studio współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Marcin Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.

Willa Juliusza Rotha powstała w 1888 r. Od początku lat 50. XX w. budynek jest siedzibą bielskiej wytwórni. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL