Kultura i sztuka po 1989 roku

23.11.2018

Film „53 wojny” Ewy Bukowskiej pokazany w konkursie festiwalu w Turynie

Dramat „53 wojny” w reżyserii Ewy Bukowskiej otworzył w piątek konkurs na rozpoczętym tego dnia międzynarodowym festiwalu filmowym w Turynie. Agencja Ansa zwraca uwagę, że konkurs zainaugurowała projekcja filmu przedstawiającego kobiecy punkt widzenia.

Po pokazie w dniu otwarcia 36. edycji festiwalu w stolicy Piemontu polska reżyserka podkreśliła, że chciała przedstawić miłość z punktu widzenia kobiety w czasach, które jej zdaniem "nie są zbyt odległe od czasów Penelopy".

"Także dzisiaj kobieta wykształcona, wolna od uprzedzeń może wpaść w pułapkę kobiecych archetypów związanych z rodziną i zaprzeczyć sama sobie" - powiedziała Bukowska.

"Tym, co mnie interesuje, jest dotarcie do prawdy, ponad wszelkimi stereotypami" - podkreśliła autorka filmu z Magdaleną Popławską i Michałem Żurawskim w rolach głównych.

"Perspektywa kobiet jeszcze dzisiaj bardzo różni się od tej męskiej" - zauważyła cytowana przez włoskie media reżyserka.

Festiwal w Turynie to jedna z najważniejszych dorocznych imprez filmowych we Włoszech. (PAP)

sw/ akl/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL