Kultura i sztuka po 1989 roku

09.03.2017

Film "Chata" na podstawie bestsellerowej powieści W.P. Younga od piątku w kinach

"Chata" - amerykański film o stracie, przebaczeniu oraz spotkaniu Boga z człowiekiem, zrealizowany na podstawie książki Williama Paula Younga o tym samym tytule, można od piątku oglądać w polskich kinach. Reżyserem obrazu jest Stuart Hazeldine.

Mackenzi Allen Phillips (w tej roli Sam Worthington) to szczęśliwy mąż i ojciec trojga dzieci. Podczas rodzinnych wakacji zostaje porwana jego najmłodsza, 6-letnia córka Missy (Amélie Eve). Wszystko wskazuje na to, że została zamordowana, choć ciała dziecka nie udaje się odnaleźć.

Po tej tragedii życie Macka nie jest już takie, jakie było. Mężczyzna ma problemy z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości, cały czas przeżywa utratę córki, odsuwa się od żony i dzieci.

Cztery lata po zdarzeniu otrzymuje tajemniczy list, z zaproszeniem do leśnej chaty, w której prawdopodobnie rozegrał się dramat Missy. List wydaje się pochodzić od samego Boga. Wbrew rozsądkowi Mack przybywa do chaty i uczestniczy w czymś w rodzaju sesji terapeutycznej z Bogiem. Bóg zostaje przedstawiony w trzech postaciach - czarnoskórej, lubiącej gotować kobiety, Jezusa oraz Sarayu - Azjatki uosabiającej Ducha Świętego.

Tytułowa "Chata" w zamyśle autora książki W.P. Younga symbolizuje wewnętrzną przestrzeń, którą buduje sobie w duszy każdy cierpiący, pozbawiony pomocy i nadziei człowiek.

"To miejsce, w którym składujemy wszystkie nasze nałogi i chowamy wstydliwe sekrety, mając nadzieję, że nigdy nie wyjdą one już na światło dzienne. Nie chcemy tam nikogo, bowiem wydaje nam się, że po wejściu do naszej chaty taka osoba z miejsca by nas znienawidziła. Bo sami siebie nienawidzimy. Uleczyć można się jedynie poprzez powracanie do miejsc, w których w jakiś sposób zostaliśmy złamani, skrzywdzeni – nie można ich ignorować lub udawać, że nie istnieją. W pewnym momencie to się na każdym zemści" – wyjaśnił Young, cytowany w komunikacie dystrybutora filmu Monolith Films. (PAP)

ksi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL