Kultura i sztuka po 1989 roku

28.01.2015 aktualizacja 18.07.2016

Film doktorantki łódzkiej Szkoły Filmowej nagrodzony na festiwalu w USA

Festiwal filmowy Sundance. Fot. PAP/EPA Festiwal filmowy Sundance. Fot. PAP/EPA

Dokumentalny film "Obiekt" doktorantki łódzkiej Szkoły Filmowej Pauliny Skibińskiej otrzymał nagrodę specjalną jury na festiwalu Sundance, najważniejszej w Stanach Zjednoczonych imprezie poświęconej kinu niezależnemu - poinformowała w środę Szkoła Filmowa.

Jury konkursu filmów krótkometrażowych przyznało polskiemu filmowi nagrodę specjalną "za szczególną wartość wizualną". Autorem zdjęć jest Jakub Stolecki, student wydziału operatorskiego łódzkiej uczelni.

"Nagroda za +wizualną poezję+ jest dla operatora bardzo znacząca. Ani ja ani Paulina nie mieliśmy nawet marzeń, że ktoś nas tam zauważy. To naprawę bardzo, bardzo miła informacja. Mam nadzieję, że otworzy to nam drzwi do kolejnych festiwali w Polsce i na świecie" – mówi autor zdjęć do "Obiektu" Jakub Stolecki.

W tegorocznym programie festiwalu Sundance w konkursie filmów krótkometrażowych znalazło się 60 filmów wybranych spośród ponad 8 tys. zgłoszonych tytułów.

"Obiekt" to kreacyjny obraz akcji poszukiwawczej, rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów - na lodowej pustyni oraz pod wodą. Film jest opowiadany z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu.

Za montaż filmu Pauliny Skibińskiej odpowiadała Katarzyna Boniecka, studentka katedry montażu łódzkiej szkoły, a opiekę artystyczną nad filmem sprawował Jacek Bławut - wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi.

"Obiekt" powstał w ramach programu "Pierwszy Dokument" w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Jego producentem wykonawczym było Studio PUK Katarzyna Szczerba.

Festiwal Sundance (Sundance Film Festival), prezentujący nowe produkcje amerykańskich i zagranicznych filmowców, odbywa się co roku - od 1978 r. - w mieście Park City, Salt Lake City, Ogden oraz w ośrodku narciarskim Sundance w stanie Utah. Jednym z twórców imprezy jest aktor Robert Redford. Tegoroczna edycja Sundance trwa od 22 stycznia do 1 lutego.

Instytut Filmowy Sundance, obok prezentowania programu filmów krótkometrażowych na Festiwalu, organizuje również warsztaty dla twórców filmów oraz prezentacje kinowe filmów krótkometrażowych na terenie USA. (PAP)

jaw/ szu/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL