16.12.2017

Film dokumentalny „Bloki” współautorstwa dziennikarki PAP pokaże Muzeum Warszawy

„Bloki” to pierwszy pełnometrażowy dokument filmowy o polskim mieszkalnictwie od 1956 r. po współczesność. Autorami obrazu i jego producentami są Konrad Królikowski i Marta Zabłocka, dziennikarka szczecińskiego oddziału PAP. W sobotę „Bloki” pokaże Muzeum Warszawy.

„Chciałem wrócić do rozumienia historii Polski przez pryzmat architektury. To tkwiło we mnie od jakiegoś czasu. Stąd pomysł na dokument” – mówił reżyser „Bloków” Konrad Królikowski w rozmowie z PAP. Dodał, że chodziło mu również o to, by dokument stał się opowieścią o społeczeństwie.

Czy to się udało, można będzie przekonać się w sobotę o godz. 17 w Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 28-42), które pokaże „Bloki”, pierwszy pełnometrażowy dokument o polskim mieszkalnictwie widzianym oczami jego twórców i mieszkańców tytułowych bloków. Bilet wstępu kosztuje 7/10 zł.

Królikowski podkreśla, że w realizacji filmu bardzo pomogła mu Marta Zabłocka, która jest współautorką scenariusza. To z nią konsultował każdy szczegół dotyczący formy i teksu. Zabłocka odpowiadała także za dźwięk i rozmawiała z bohaterami „Bloków”. „Marta jest doświadczoną dziennikarką. Przeprowadziła mnóstwo wywiadów. Wiedziałem, że tę działkę mogę jej oddać bez wahania” – stwierdził Królikowski.

W „Blokach” można usłyszeć znanych polskich architektów: Danutę Olencką, współautorkę „Falowców” w Gdańsku, nieżyjącego już Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę, twórców Osiedla Tysiąclecia w Katowicach. Widzowie poznają również mieszkańców PRL-owskich osiedli i tych z apartamentowców. Mogą zadać sobie pytania, dlaczego z tych pierwszych ludzie uciekają, by wrócić do bloków, do nowo wybudowanych apartamentów.

„Bloki są jak powietrze. Mijamy je, mieszkamy w nich, ale nigdy nie zastanawiamy się nad ideą ich powstania. Nasz film jest na to dobrym momentem” – dodaje Zabłocka.

Dokument trwa 57 minut. Wyprodukowany został przez Media Dizajn i przy dofinansowaniu z Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film. Królikowski i Zabłocka są jego współproducentami.

„Bloki” światową premierę miały na Architecture Film Festival w Rotterdamie (AFFR) 7 października, a polską 27 października w Starej Rzeźni w Szczecinie. Dokument był też pokazywany m.in.: w Poznaniu, Gdyni i we Wrocławiu. W najbliższych tygodniach zobaczą go widzowie w Krakowie, Katowicach i Lublinie. Zainteresowane są też nim festiwale w Australii i Chile. (PAP)

autor: Inga Domurat

ing/ jbp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL