Poświęcony przemianom roku Okrągłego Stołu film "1989", opisujący ówczesny stan ducha Polaków przez pryzmat oficjalnych i podziemnych archiwaliów, fotografii oraz wspomnień obserwatorów zdarzeń, obejrzeć można na 11. festiwalu Planete+ Doc w Warszawie.
Reżyserem jest Michał Bielawski (ur. 14 lipca 1974 r. w Warszawie), znany już widzom jako autor dokumentu "Mundial. Gra o wszystko" o słynnych polskich piłkarzach, m.in. Zbigniewie Bońku, którzy brali udział w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1982 roku (podczas gdy w kraju panował stan wojenny, polscy sportowcy walczyli w Hiszpanii m.in. z reprezentacją ZSRR). Na ekrany kin w Polsce "Mundial...", który światową premierę miał na ubiegłorocznym Planete+ Doc, trafi 23 maja.
Nowy dokument Bielawskiego "1989" (czas trwania filmu: 54 minuty; rok produkcji: 2014) pokazywany jest na festiwalu - jest to jego premiera światowa - w sekcji "25 lat minęło", utworzonej w związku z przypadającą w tym roku rocznicą pierwszych wolnych wyborów. Walczy w konkursie o Nagrodę Magicznej Godziny. W ramach festiwalowych seansów można go obejrzeć w Kinotece w czwartek i piątek.
"Najważniejsze było dla mnie, by pokazać w tym filmie pewien chaos, który panuje w czasie przemiany, niepewność w społeczeństwie, zbiorowe emocje towarzyszące wielkim wydarzeniom" - powiedział reżyser.
Film jest wspomnieniem o tym, jak porozumienie opozycji z komunistami przy Okrągłym Stole doprowadziło do legalizacji "Solidarności" i do demokratycznych wyborów. "Okazało się początkiem przemian politycznych, gospodarczych i społecznych, których chwilę wcześniej nikt nie był w stanie przewidzieć. Zmusiło opozycję do wzięcia odpowiedzialności za odbudowę zrujnowanego kraju" - przypominają twórcy dokumentu, podkreślając, że przywołuje on na ekranie po latach "emocjonujący moment konfrontacji Polaków z nową, nieznaną rzeczywistością".
Jak tłumaczył w czwartkowej rozmowie z PAP Bielawski, materiały wykorzystane w dokumencie - fragmenty kronik filmowych i fotografie - pochodzą m.in. z archiwów Telewizji Polskiej, Filmoteki Narodowej, Video Studio Gdańsk i Ośrodka Karta. Na film składają się również, czytane przez lektorów, wspomnienia z dzienników spisanych przez uczestników i obserwatorów tamtych zdarzeń, m.in. Jacka Kuronia i Mieczysława Rakowskiego. Pierwszym z przypominanych w dokumencie wydarzeń jest telewizyjna debata między Lechem Wałęsą i Alfredem Miodowiczem, która odbyła się w listopadzie 1988 roku.
"Najważniejsze było dla mnie, by pokazać w tym filmie pewien chaos, który panuje w czasie przemiany, niepewność w społeczeństwie, zbiorowe emocje towarzyszące wielkim wydarzeniom" - powiedział reżyser.
Film "1989" będzie 5 czerwca wyemitowany w TVP1, w ramach cyklu "Oglądaj z Andrzejem Fidykiem" - poinformował Bielawski.
Producentami dokumentu są: Łukasz Borzęcki z firmy Unlimited Film Operations (którą założył wspólnie z Michałem Bielawskim i Michałem Chacińskim), Telewizja Polska, Europejskie Centrum Solidarności oraz Ośrodek Karta.
Inne filmy, które znalazły się w sekcji "25 lat minęło", to m.in.: "Bard" w reżyserii Katarzyny Kościelak (2013; o życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego; pokazy na festiwalu odbywały się w dniach 9-13 maja) i "Moje 89 Pokolenie" w reżyserii Pawła Jóźwiaka-Rodana (2014; historie opowiadane przez młodych ludzi urodzonych po 1989 r., "film o miłości i marzeniach ludzi, którzy wkraczają w dorosłe życie"; do obejrzenia na festiwalu w niedzielę).
Planete+ Doc to jedna z najważniejszych dorocznych imprez kulturalnych w Polsce, prezentująca najciekawsze nowe produkcje dokumentalne z całego świata. 11. edycja festiwalu odbywa się jednocześnie w Warszawie i we Wrocławiu - trwa od 9 maja, a zakończy się w niedzielę. Seanse w stolicy organizowane są w Kinotece i kinie Iluzjon, a we Wrocławiu w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Informacje o programie dostępne są na stronie planetedocff.pl.
Patronem medialnym imprezy jest Polska Agencja Prasowa.(PAP)
jp/