Kanadyjski kompozytor i dyrygent Howard Shore, trzykrotny zdobywca Oscara m.in. za muzykę do "Władcy Pierścieni", odebrał w sobotę Nagrodę im. Wojciecha Kilara. Uroczystość odbyła się podczas gali 10. Festiwalu Muzyki Filmowej w Tauron Arenie Kraków.
Nagroda im. Wojciecha Kilara została ustanowiona przez prezydentów Krakowa i Katowic. Przyznawana jest za całokształt twórczości oryginalnym i dojrzałym kompozytorom muzyki filmowej, którzy – podobnie jak patron nagrody – stoją na straży etosu i tradycji sztuki kompozytorskiej, piszą utwory, które w oderwaniu od obrazu nie tracą na czytelności, a także sprawnie posługują się językiem muzycznym, kreatywnie operują kolorystyką, barwą i fakturą. Howard Shore jest trzecim laureatem tej nagrody. Jest wręczana na przemian w Krakowie i Katowicach.
Nagrodę wręczyli prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula. "To wielki zaszczyt przyjąć nagrodę, która jest poświęcona pamięci wielkiego Wojciecha Kilara. Jego muzyka jest inspiracją dla wszystkich, którzy byli i są w stanie jej posłuchać, nie tylko w filmie, ale także w filharmonii, ponieważ to wspaniały artysta, pisał dla nas. Każde jego dzieło to najwyższe szczyty muzyki klasycznej" - powiedział laureat nagrody.
Rada merytoryczna Nagrody uhonorowała Shore'a w "uznaniu zasług na polu światowej muzyki filmowej, za wierność tradycyjnej sztuce komponowania, wszechstronność twórczą, głębokie zrozumienie kina oraz umiejętne i kreatywne żonglowanie kolorystyką dźwiękową, fakturą i barwą".
"Muzyka Howarda Shore'a - zarówno ta towarzysząca niskobudżetowym horrorom z początku kariery, jak i ta, która brzmi dziś w hollywoodzkich superprodukcjach - jest rozpoznawalna i przesiąknięta indywidualnym stylem mistrza. Kompozytor wykorzystuje w niej tradycyjną orkiestrę symfoniczną uzupełnianą brzmieniami etnicznymi, elektronicznymi i generowanymi cyfrowo" - uzasadnili przedstawiciele rady.
W uzasadnieniu napisano m.in., że "kompozytor sprawnie posługuje się językiem muzycznym" i "znakomicie operuje motywami i tematami, wielokrotnie zmieniając ich charakter poprzez wielokrotne przetworzenia agogiczne, instrumentacyjne, harmoniczne i barwowe".
Zwrócono także uwagę na fakt, że kompozytor odnosi sukcesy we wszystkich formułach muzyczno-filmowych rozwijanych przez Kilara: od szeroko rozumianej ilustracji wydarzeń, poprzez komentowanie fabuły, aż do kontrapunktowania obrazu i kierowania uwagi widza w określoną stronę.
"Muzyka Howarda Shore'a - zarówno ta towarzysząca niskobudżetowym horrorom z początku kariery, jak i ta, która brzmi dziś w hollywoodzkich superprodukcjach - jest rozpoznawalna i przesiąknięta indywidualnym stylem mistrza. Kompozytor wykorzystuje w niej tradycyjną orkiestrę symfoniczną uzupełnianą brzmieniami etnicznymi, elektronicznymi i generowanymi cyfrowo" - uzasadnili przedstawiciele rady.
Podczas gali jubileuszowej 10. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie "All is Film Music" wręczono także tytuł "Ambasadora Festiwalu Muzyki Filmowej" dla producenta Roberta Townsona oraz nagrodę Young Talent Award 2017. Otrzymał ja polski kompozytor Paweł Górniak. Podczas koncertu w Tauron Arenie zabrzmiały najsłynniejsze suity z filmów i seriali telewizyjnych, w tym suita Howarda Shore'a z trylogii "Władca Pierścieni".
Howard Shore jest trzykrotnym zdobywcą Oscara za muzykę do "Władcy Pierścieni: Drużyna Pierścienia" oraz muzykę i piosenkę do "Władcy Pierścieni: Powrót Króla", a także trzech Złotych Globów i dwóch nagród Grammy, autorem prawie stu ścieżek dźwiękowych do filmów różnych gatunkowo.
Muzyczne szlify zdobywał w Berklee College of Music w Bostonie, w kinie zaś zadebiutował w 1977 roku kanadyjskim filmem grozy "Wściekłość" w reżyserii Davida Cronenberga. Wśród jego najbardziej znanych dzieł są ścieżki muzyczne do m.in. "Filadelfii", "Siedem", "Klienta", "Milczenia owiec", "Gry", "Gangów Nowego Jorku" i "Aviatora". Shore był już poprzednio gościem trzeciej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Celem ustanowienia Nagrody im. Wojciecha Kilara było przede wszystkim pielęgnowanie pamięci o Wojciechu Kilarze, jak również podkreślanie wagi etosu kompozytora w interdyscyplinarnym świecie filmu.
Pierwszym laureatem Nagrody im. Wojciecha Kilara został w 2015 r. Elliot Goldenthal, twórca muzyki do takich hitów kinowych jak: "Frida", "Tytus Andronikus", "Wywiad z Wampirem", "Obcy 3", a drugim - Alexandre Desplat, zdobywca Oscara za muzykę do filmu "Grand Budapest Hotel". (PAP)
hp/ pad/