Odnowa digitalizacyjna filmów ma historyczną i artystyczną wartość, oraz stanowi działalność kluczową w chronieniu kulturowego dziedzictwa - napisał wiceminister kultury Paweł Lewandowski w liście, odczytanym podczas czwartkowej inauguracji konferencji "FiRe".
Międzynarodową konferencję o cyfrowej rekonstrukcji filmów "FiRe", zorganizowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, zainaugurowano w czwartek w siedzibie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Biorą w niej udział eksperci rekonstrukcji dźwięku, operatorzy, producenci i dyrektorzy festiwali prezentujących filmową klasykę m.in. z Polski, Włoch, USA, Izraela i Niemiec.
"Konferencja +FiRe+ stanowi okazję do wymiany doświadczeń i wiedzy w dziedzinie technologicznych innowacji w sektorze kultury i do budowania kulturowych kompetencji. Odnowa digitalizacyjna filmów ma historyczną i artystyczną wartość, oraz stanowi działalność kluczową w chronieniu kulturowego dziedzictwa" - napisał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski w liście do uczestników konferencji. Jak podkreślił, praca przy rekonstrukcji dzieł filmowych wymaga "specjalistycznych narzędzi i wiedzy".
Jak powiedziała PAP kierowniczka działu upowszechniania kultury filmowej i promocji PISF Renata Pawłowska-Pyra, nadrzędną ideą spotkania jest dialog i wymiana doświadczeń. "Głównym założeniem było zaprezentowanie tego, co w Polsce zrobiliśmy do tej pory i jakie mamy plany na przyszłość w tym zakresie, ale jednocześnie w pewnym kontekście - europejskim i światowym" - podkreśliła.
"Konferencja ma wymiar międzynarodowy, ponieważ wszyscy na świecie jesteśmy w tym samym punkcie - stoją przed nami podobne wyzwania, ale mamy bardzo zróżnicowane doświadczenia. Dlatego chcemy się nimi dzisiaj dzielić" - wyjaśniła Pawłowska-Pyra. "Przez kolejne 3 lata wykonamy ogrom prac ze wszystkimi studiami filmowym. Zdigitalizujemy prawie 160 filmów fabularnych, kilka tysięcy dokumentów i kronik. Jest to doskonały moment dla Polski, bo po 10 latach doświadczeń związanych z rekonstrukcją, spotykamy się w miejscu, w którym trochę zaczynamy na nowo, ale chcemy też czerpać z jak najlepszych doświadczeń światowych" - powiedziała Pawłowska-Pyra. Dodała, że będzie to możliwe m.in. dzięki środkom otrzymanym z Unii Europejskiej na digitalizację polskich zasobów filmowych.
Pytana o tytuły, które poddane zostaną cyfrowej rekonstrukcji, podkreśliła, że najważniejsze filmy dla polskiej kinematografii, np. Andrzeja Wajdy były już digitalizowane w minionych latach, "co jest świetne, bo są dostępne", ale bardzo wiele dzieł polskich twórców wciąż na to czeka. "Mamy mnóstwo reżyserów takich jak Janusz Morgensten, Jerzy Antczak, Kazimierz Kutz, których obrazy będą rekonstruowane w ramach tego projektu" - dodała kierowniczka działu upowszechniania kultury filmowej i promocji PISF.
Konferencja "FiRe" zakończy się w piątek.(PAP)
autor: Nadia Senkowska
edytor: Paweł Tomczyk
nak/ pat/