Kultura i sztuka po 1989 roku

07.11.2019

K. Zanussi: w Europie Wschodniej widz jest gotów na trudniejsze pytania

W Europie Wschodniej widz jest gotowy na trudniejsze pytania, na to liczyłem i nie zawiodłem się – mówił w czwartek w Mińsku podczas 26. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Listapad polski reżyser Krzysztof Zanussi.

„To jest taka rzecz, na którą można stawiać. W Europie Wschodniej jest pewien rodzaj widza gotowego na trudniejsze propozycje. Na to liczyłem i z tym się spotkałem” – powiedział PAP Zanussi, który jest przewodniczącym festiwalowego jury.

Jak powiedział, po ok. 10 latach przerwy wrócił na mińską imprezę filmową. „Ten festiwal się trzyma i widać trochę powiewu w tych filmach, który robi wrażenie, jakby nowe pokolenie miało coś do powiedzenia” – ocenił. „To jest festiwal regionalny, ale jako taki ma reputację i trwa od bardzo wielu lat” – podkreślił.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji festiwalu brzmi: „Ku radości”. „Nie ma tu radości. Jest dużo starości, dużo opowieści o starości, o beznadziei, o takiej biedzie jakby nieuświadomionej. To nie są filmy, które się na tę biedę skarżą, ale ją w nich widać” – ocenił Zanussi.

W środę w ramach festiwalu reżyser prezentował swój najnowszy film „Eter”, a w czwartek odbyło się jego spotkanie autorskie w jednej z mińskich galerii.

„Przyjechałem tu w roli dinozaura i staram się ją spełniać” – zażartował Zanussi, który w tym roku obchodzi 80. urodziny.

W ramach wizyty w Mińsku reżyser odwiedził miejscową Akademię Sztuk Pięknych, gdzie otrzymał doktorat honoris causa.

„To było bardzo dobre spotkanie ze studentami i miałem poczucie, że rzeczywiście jest z nimi kontakt, że są spragnieni innej perspektywy niż ta, którą mają na co dzień” – wskazał Zanussi.

Pierwsza edycja festiwalu Listapad została zorganizowana w 1994 r. Wówczas prezentowane były na nim filmy z przestrzeni poradzieckiej. Od 2003 r. festiwal oficjalnie ma status międzynarodowego.

Konkurs odbywa się w czterech kategoriach: film fabularny, dokumentalny, kino dla dzieci i młodzieży oraz film białoruski.

Tegoroczna edycja trwa od 1 do 8 listopada. Na ekranach mińskich kin prezentowane będą w sumie 154 filmy z 50 krajów. W konkursie bierze udział 78 z nich.

W konkursie głównym znalazł się m.in. film „Boże Ciało” w reż. Jana Komasy. Polskie filmy uczestniczą również w konkursie szkół narodowych.

6 listopada w ramach festiwalu odbył się pokaz młodego polskiego kina dokumentalnego, w czasie którego pokazano filmy „Przypadek Johanny Langefeld” Władysława Jurkowa i Gerburg Rohde-Dahl oraz „Dobrą Zmianę” Konrada Szołajskiego.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL