Sfotografowanie ciekawych miejsc, które mogą służyć jako przestrzeń do realizacji scen filmowych – to główny cel konkursu „Hollywood za moim domem”, który ogłosiła Podkarpacka Komisja Filmowa (PKF).
Jak poinformowała PAP kierownik PKF Marta Kraus, konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich z regionu. „Naszym celem jest zachęcenie młodzieży do kreatywnego myślenia i spojrzenia na swoją najbliższą okolicę filmowym okiem. Zadaniem uczestnika jest odnalezienie i sfotografowanie ciekawych miejsc, które mogą być tłem dla filmu” – dodała.
Kraus podkreśliła, że komisję interesują przede wszystkim miejsca, które w „nieoczywisty sposób się wyróżniają”. „Chodzi nam o miejsca powszechnie nieznane, intrygujące, a ich estetyka i klimat są atrakcyjne dla kamery” – wyjaśniła.
Najlepsze propozycje z całego województwa zostaną nagrodzone, a prace o wysokim potencjale filmowym będą włączone do bazy lokacji. Jak przypomniała Kraus, komisja prowadzi stale aktualizowaną bazę miejsc zdjęciowych oraz lokalnych specjalistów i usługodawców, którzy mogą być zatrudnieni przy produkcji filmowej.
Propozycje można przesyłać do 30 listopada. Patronat honorowy nad konkursem objął Podkarpacki Kurator Oświaty.
Podkarpacka Komisja Filmowa została powołana przez sejmik województwa w 2016 roku, działa w strukturze Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.
Głównym obszarem działalności PKF jest kompleksowe wspieranie produkcji m.in. filmowych i dokumentalnych. Komisja wspomaga proces produkcyjny na wszystkich jego etapach – od poszukiwania najlepszych lokacji, pomoc przy uzyskiwaniu wszelkich wymaganych zezwoleń, pomoc w dotarciu do specjalistów z branży audiowizualnej na terenie regionu oraz do usług okołoprodukcyjnych.
PKF jest również operatorem Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego, z którego producent może pozyskać środki na film fabularny, dokumentalny lub animowany. Środki, funkcjonujące na zasadach wkładów koprodukcyjnych przyznawane są od 2017 roku w ramach konkursu. Otrzymały je dotychczas m.in. filmy „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, „Eter” Krzysztofa Zanussiego, „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego, „Boże Ciało” Jana Komasy. (PAP)
autor: Wojciech Huk
huk/ itm/