Kultura i sztuka po 1989 roku

19.02.2018

Nagrody BAFTA: "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" najlepszym filmem roku

 Martin McDonagh laureat nagrody BAFTA za "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" g British Film for "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri". Fot. PAP/EPA Martin McDonagh laureat nagrody BAFTA za "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" g British Film for "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri". Fot. PAP/EPA

Najlepszym filmem tegorocznego rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych został obraz Martina McDonagha "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri". Nagrody BAFTA rozdano w niedzielę wieczorem podczas gali w londyńskiej Royal Albert Hall.

Film "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" (Three Billboards outside Ebbing, Missouri) był nominowany do nagród BAFTA w dziewięciu kategoriach. Ostatecznie otrzymał pięć nagród: za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską, za najlepszą drugoplanową rolę męską, za najlepszy scenariusz; został też uznany za najlepszy film brytyjski.

Wcześniej obraz "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" otrzymał cztery Złote Globy i nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu filmowym w Wenecji. Film jest nominowany do nagród Akademii Filmowej w siedmiu kategoriach.

Podczas ceremonii, która odbyła się w niedzielę w Londynie już po raz 71., ogłoszono również, że aktorka Frances McDormand grająca w filmie "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" rolę samotnej matki została uhonorowana przez BAFTA tytułem najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

McDormand – w filmie: zdesperowana matka, która straciwszy córkę w wyniku morderstwa, wynajmuje trzy tablice reklamowe przy wjeździe do miasta Ebbing, by przyspieszyć śledztwo – została już uhonorowana tegorocznym Złotym Globem za najlepszą rolę kobiecą. Aktorka jest także nominowana do Oscara jako najlepsza wykonawczyni pierwszoplanowa.

59-letni Brytyjczyk Gary Oldman został z kolei wyróżniony nagrodą za najlepszą pierwszoplanową rolę męską w brytyjsko-amerykańskiej koprodukcji "Czas mroku" (Darkest Hour). W filmie Joe Wrighta Oldman zagrał premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla.

W kategorii najlepszy reżyser nagrodę BAFTA otrzymał meksykański reżyser 53-letni Guillermo del Toro za film "Kształt wody", który otrzymał aż dwanaście nominacji do nagród BAFTA, wyprzedzając tym samym "Czas mroku" i "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri", które rywalizowały w dziewięciu kategoriach.

Za role drugoplanowe uhonorowani zostali Sam Rockwell za rolę oficera policji Jasona Dixona w filmie "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" oraz Allison Janney, która zagrała Lavonę Golden w obrazie "I, Tonya".

Za najlepszy dokument uznano film "I Am Not Your Negro" Raoula Pecka, a za najlepszą adaptację "Call me by your name" Jamesa Ivory'ego.

Wbrew oczekiwaniom polsko-brytyjski pełnometrażowy film animowany "Twój Vincent" Doroty Kobieli i Hugha Welchmana, który uzyskał wcześniej nominację do nagrody BAFTA za najlepszy film animowany, nie został wyróżniony przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA).

Produkcja opowiada historię życia i śmierci holenderskiego malarza Vincenta van Gogha i jest pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską, na którą złożyło się ok. 65 tys. obrazów malowanych olejem na płótnie. Scenariusz napisała reżyserka Dorota Kobiela we współpracy z pisarzem Jackiem Dehnelem.

W tej kategorii zwyciężył film "Coco" Lee Unkricha i Darli K. Anderson – musical wyprodukowany przez studia Walta Disneya i Pixar Animation Studios.

Prestiżowe nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych wręczono po raz 71. Uznaje się je za miarodajny wskaźnik tego, czy dany film ma szanse na przyznawane później Oscary. (PAP)

mars/

arch.
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL