Kultura i sztuka po 1989 roku

13.08.2019

Niewidomi aktorzy Teatru ITAN współrealizują serial „Pasjonaci”

Osoby niewidome i niedowidzące współrealizują serial „Pasjonaci”, który będzie opowiadał o pasji aktorskiej osób z wadami wzroku. Premiera filmu jest planowana na styczeń w Telewizji Polskiej.

Zdjęcia do serialu powstają przede wszystkim w Krakowie, ale i innych miastach i wioskach Małopolski, m.in. w Myślenicach, Radziszowie, Bukowinie Tatrzańskiej i Sułkowicach.

Zgodnie z zapowiedziami twórców, każda z 13 historii będzie opowiadać o losach niewidomych i niedowidzących aktorów Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego (ITAN). Ideą przewodnią serialu jest pokazanie, że osoba z niepełnosprawnością może uprawiać zawód aktora i jest to praktyka, która wzbogaca twórczość artystyczną oraz przyczynia się do rozwoju społeczeństwa integracyjnego. „To ewenement, dlatego że nie było do tej pory takiego serialu fabularnego” – zaznaczyli twórcy w informacji przesłanej dziennikarzom.

Jak poinformował Artur Dziurman, reżyser i producent „Pasjonatów”, serial przedstawiać będzie prawdziwe historie. „Pokazujemy fragmenty spektakli, w których oni czują się fantastycznie i tworzą niesamowite kreacje” – wyjaśnił reżyser.

Widzowie poznają m.in. historię Renaty, która ma talent wokalny i chciałaby nagrać płytę; Heleny, która po utracie wzroku na scenie właśnie znalazła swoją prawdziwą, życiową pasję; a także Danuty, dla której teatr to drugi dom. Artyści wystąpią u boku znanych aktorów, m.in. Adrianny Biedrzyńskiej, Katarzyny Jamróz, Tadeusza Huka, Dariusza Kordka, Leszka Piskorza i Doroty Pomykały.

„Każdy odcinek zaczyna się od tego, jakie mamy problemy ze wzrokiem i to jest takie preludium, wstęp. Moja historia opowiada o tym, jak się odnalazłam po utracie pracy w banku. Rozpoczynałam jako aktorka, później zajęłam się pisaniem wniosków” – powiedziała Danuta Damek, producentka serialu i aktorka Teatru ITAN.

„Sam temat, pomysł i idea zaangażowania do tej produkcji osób z różną niepełnosprawnością jest fantastyczna, bo oni też mają artystyczne dusze. Może dzięki temu serialowi pokażą, że mimo, iż są w jakiś sposób mniej obdarowani przez los – to ich wrażliwość jest czasem większa niż normalnych ludzi, którzy mają wszystkie zmysły aktywne, więc ja z niecierpliwością oczekuję na premierę” – ocenił aktor Dariusz Kordek.

Projekt jest współfinansowany m.in. przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Teatr ITAN założył aktor Artur Dziurman, instytucję współprowadzi grupa Scena Moliere. Zgodnie z informacjami przekazanymi dziennikarzom, to jedyny taki profesjonalny teatr w kraju skupiający aktorów niewidomych.

Aktorzy ITAN jeżdżą ze swoimi spektaklami po całej Polsce. Jak dotąd zagrali ponad 1,3 tys. spektakli. Stworzyli też dwa filmy: „Marzenie” oraz „Wykluczeni”, w których opowiadają o swoim życiu, pracy, problemach i marzeniach.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL