Kultura i sztuka po 1989 roku

10.08.2018

Od piątku w Poznaniu 3. edycja festiwalu „Nic się tu nie dzieje”

Przedpremierowe pokazy filmowe, warsztaty i seanse plenerowe złożą się na - rozpoczynającą się w piątek w Poznaniu -trzecią edycję festiwalu „Nic się tu nie dzieje”. Wydarzenie, współorganizowane przez trzy poznańskie kina studyjne, potrwa do wtorku.

Twórcy festiwalu podkreślają, że tytuł przedsięwzięcia to nawiązanie do powszechnej tezy, że latem w mieście nie ma co robić i "nic się nie dzieje". Już po raz trzeci w stolicy Wielkopolski poznańskie kina studyjne będą udowadniać mieszkańcom i turystom, że lato w mieście nie musi być nudne.

Festiwal opiera się na współpracy trzech poznańskich kin: Muzy, Pałacowego i Rialto. W trakcie wydarzenia zaplanowano przedpremierowe pokazy filmowe, chodzony maraton filmowy, seanse plenerowe czy warsztaty dla dorosłych i dzieci.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem „Versus Reality”. Jak wskazują organizatorzy, „kino od zawsze stanowi sposób na ucieczkę od rzeczywistości. Pozwala na podróże w czasie, poznawanie różnych miejsc i spotkania, które nie mogą się wydarzyć w realnym świecie. Czasami jest to ucieczka w przeszłość albo w przyszłość, a czasami mocno sformułowany sprzeciw wobec świata”.

Wydarzenie otworzy tradycyjnie filmowy maraton chodzony, w tym roku pod hasłem „superbohaterowie”. Uczestnicy festiwalu przejdą trasą od Kina Rialto – tam zostanie zaprezentowany film „Super” w reżyserii Jamesa Gunna. Następnie widzowie przejdą do Kina Pałacowego na projekcję „Push” w reżyserii Paula McGuigana. Potem, przy ul. Masztalarskiej, czyli nowej - tymczasowej – siedzibie Kina Muza, odbędzie się finałowa impreza maratonu, czyli tańce z „towarzyszeniem superbohaterskich rytmów i dekoracji”.

W poznańskich kinach codziennie odbywać się będą pokazy przedpremierowe. Organizatorzy przygotowali także specjalne propozycje dla właścicieli psów, czyli seanse plenerowe na dziedzińcu Kina Muza, gdzie na czworonogów będą czekać smakołyki. Pomyślano także o miłośnikach kinowej klasyki; w ramach cyklu „110 lat kina Muza” wyświetlony zostanie film "Stowarzyszenie umarłych poetów".

W trakcie trwania festiwalu na wielkim ekranie będzie można również zobaczyć retransmisje spektaklu, pokaz filmów krótkometrażowych czy wystawę. Zaplanowano także pokaz filmu z audiodeskrypcją. Do wtorku odbywać się będą także warsztaty, oraz projekcje filmów dla młodych widzów.

Tegoroczna, trzecia edycja festiwalu "Nic się tu nie dzieje" potrwa do wtorku, 14 sierpnia. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL