Kultura i sztuka po 1989 roku

25.07.2019

„Oficer i szpieg” Romana Polańskiego w konkursie głównym festiwalu filmowego w Wenecji

Roman Polański. Fot. PAP/A. Grygiel Roman Polański. Fot. PAP/A. Grygiel

O Złotego Lwa Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji powalczą w tym roku m.in. najnowsze produkcje Romana Polańskiego („Oficer i szpieg”), Stevena Soderbergha, Roya Anderssona, Todda Phillipsa i Atoma Egoyana. Festiwal odbędzie się na przełomie sierpnia i września.

Najnowszy film Polańskiego "Oficer i szpieg" znalazł się w konkursie głównym festiwalu filmowego w Wenecji. To thriller szpiegowski stanowiący adaptację powieści Roberta Harrisa. Reżyser "Chinatown" i "Pianisty" opowiada w nim historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na Wyspę Diabelską u wybrzeży Gujany Francuskiej.

W rolach głównych zobaczymy Jeana Dujardina, znanego m.in. z filmów "Wilk z Wall Street" i "Artysta", oraz Louisa Garrela, który wystąpił m.in. w "Marzycielach" i "Ja, Godard". W obsadzie filmu znaleźli się także m.in. Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalric i Melvil Poupaud. Za zdjęcia odpowiada Paweł Edelman ("Pianista", "Katyń"), a za ścieżkę dźwiękową – Alexandre Desplat, który ma na swoim koncie dwa Oscary za muzykę do filmów "Kształt wody" i "Grand Budapest Hotel".

Na ekrany polskich kin film wejdzie 27 grudnia.

Obok filmu Polańskiego w konkursie znalazły się również m.in. obrazy Roya Anderssona ("About Endlessness"), Noaha Baumbacha ("Marriage Story"), Todda Phillipsa ("Joker"), Stevena Soderbergha ("The Laundromat").

Filmem otwarcia jest "The Truth" Hirokazu Kore-edy z Catherine Deneuve, Juliette Binoche i Ethanem Hawke.

W sekcji Giornate degli Autori będzie można zobaczyć najnowszy film Jana Komasy "Boże Ciało". Inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza, w polskich kinach pojawi się 11 października. Wcześniej weźmie udział w konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Występują w nim m.in. Bartosz Bielenia, Tomasz Ziętek, Eliza Rycembel, Aleksandra Konieczna i Łukasz Simlat.

W zeszłym roku Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji dostała "Roma" Alfonsa Cuarona.

Festiwal odbędzie się w dniach 28 sierpnia – 7 września (PAP).

Wojciech Przylipiak

wbp/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL