Kultura i sztuka po 1989 roku

05.09.2019

„Oficer i szpieg” Romana Polańskiego wśród faworytów do Złotego Lwa w Wenecji

Odtwórcy głównych ról w filmie Romana Polańskiego „Oficer i szpieg” – od lewej: Louis Garrel, Emmanuelle Seigner i Jean Dujardin podczas 76. festiwalu w Wenecji. Fot. PAP/EPA Odtwórcy głównych ról w filmie Romana Polańskiego „Oficer i szpieg” – od lewej: Louis Garrel, Emmanuelle Seigner i Jean Dujardin podczas 76. festiwalu w Wenecji. Fot. PAP/EPA

Film Romana Polańskiego „Oficer i szpieg” („J'accuse”) jest wymieniany wśród faworytów do nagrody Złotego Lwa na kończącym się w sobotę 76. festiwalu w Wenecji. Jego główni rywale według krytyków to „Pralnia” Stevena Soderbergha i „Joker” Todda Phillipsa.

Włoska agencja Ansa pisząc o faworytach zauważa, że przedstawiona przez Polańskiego historia francuskiego kapitana Alfreda Dreyfusa, niesłusznie oskarżonego o zdradę stanu i skazanego na dożywotnie więzienie "przekonała wszystkich".

W opinii krytyków francusko-włoski film jest doskonałym dreszczowcem, który nie nuży ani przez chwilę. Nie do pomyślenia jest to, aby film ten - dodaje agencja w relacji z Lido - nie dostał żadnej nagrody, także Złotego Lwa. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a grają: Jean Dujardin, Louis Garrel, Emmanuelle Seigner.

Podobne nadzwyczaj pozytywne opinie wyrażane są na temat "Jokera" o komiku, który popada w obłęd i staje się mordercą. Znakomite recenzje zebrał odtwórca głównej roli Joaquin Phoenix, wskazywany jako kandydat do nagrody dla najlepszego aktora.

Wysoko oceniona została też "Pralnia" ("The Laundromat") Soderbergha, prezentująca gorący temat skandalu podatkowego Panama Papers. W obsadzie tego filmu są Meryl Streep, Gary Oldman i Antonio Banderas.

Konkurentem tej trójki może być też amerykańska "Historia małżeńska" Noaha Baumbacha. Jak się zauważa, film, który nie zachwycił włoskiej krytyki, jest wskazywany wśród faworytów przez zagranicznych recenzentów, także ze względu na grających w nim Scarlett Johansson i Adama Drivera.

Bardzo dobrze przyjęty też został "Malowany ptak" Vaclava Marhoula, czyli czesko-słowacko-ukraińska, czarno-biała ekranizacja głośnej powieści Jerzego Kosińskiego o Holokauście. Grają w niej Harvey Keitel, Stellan Skarsgard i Lech Dyblik. Zauważa się, że film jest tak wstrząsający, że nie wszyscy na Lido wytrzymali do końca trzygodzinnej projekcji.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL