Kultura i sztuka po 1989 roku

05.03.2015 aktualizacja 18.07.2016

Ok. 350 filmów na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty

Około 350 filmów twórców z 50 krajów zostanie pokazanych na 15. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty, który odbędzie się w dniach 23 lipca – 2 sierpnia we Wrocławiu.

Festiwal to przede wszystkim prezentacja kina autorskiego i twórczości reżyserów wyrazistych, z własną wizją świata i kina.

Jak powiedział w środę podczas konferencji prasowej dyrektor festiwalu Roman Gutek, festiwal przez lata promował twórców kina artystycznego znanych na świecie, ale w Polsce niemal anonimowych. „Dziś najważniejszą funkcją festiwalu jest prowadzenie widzów przez różne obszary kina autorskiego, wybieranie i proponowanie filmów z setek powstających na świecie produkcji” - mówił Gutek.

W środę organizatorzy ujawnili część tytułów, które w tym roku będzie mogła obejrzeć publiczność festiwalowa. „Wciąż pracujemy nad programem, czekam m.in. na festiwal w Cannes” - mówił Gutek.

Podczas festiwalu, podobnie jak w latach ubiegłych, odbędzie się pięć konkursów filmowych. W najważniejszym – Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty - o Grand Prix festiwalu ubiegać się będą m.in. pokazywany na festiwalu w Wenecji „H.” w reżyserii Ranii Attieh i Daniela Garcii, thriller z elementami science-fiction, czy peruwiańska produkcja „Videofilia” Juana Daniela F. Molero, obraz będący krytyką społeczeństwa uzależnionego od internetu.

Co roku program festiwalu jest dzielony na sekcje tematyczne. W sekcji „Panorama”, prezentującej dzieła mistrzów współczesnego kina autorskiego, zostaną pokazane m.in. „Anioły rewolucji” - najnowszy film rosyjskiego reżysera Aleksieja Fedorczenki. W ramach tej sekcji widzowie obejrzą również film Filipińczyka Lava Diaza, nagrodzony na festiwalu w Locarno „From What Is Before”. „Akcja tego sześciogodzinnego filmu toczy się na przełomie lat 60 i 70 XX w. To epicka opowieść o mieszkańcach małej wioski” - powiedziała dyrektor artystyczna festiwalu Joanna Łapińska.

W programie festiwalu znalazł się również pokazywany na festiwalu w Berlin „The Forbidden Room” kanadyjskiego reżysera Guya Maddina. „To szalony, anarchizujący, fantazyjny film, pełen szkatułkowych historii i niezwykłych postaci, inspirowany filmami, które nie powstały” - piszą o filmie Maddina organizatorzy.

Publiczność festiwalowa będzie mogła również zapoznać się z mało znaną w Polsce kinematografią litewską. Zaprezentowana zostanie także retrospektywa twórczości Philippe Garrela – reżysera uważanego za kontynuatora francuskiej nowej fali. Organizatorzy festiwalu chcą przypomnieć również publiczności film zmarłego w tym roku Tadeusza Konwickiego.

Muzyczną gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu ma być libańska artystka Yasmine Hamdan. Wokalista wystąpiła m.in. w ostatnim filmie Jima Jarmuscha „Tylko kochankowie przeżyją”.

15. Międzynarodowym Festiwal Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w dniach 23 lipca - 2 sierpnia. Większość filmów będzie prezentowanych w kinie Nowe Horyzonty. (PAP)

pdo/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL