Kultura i sztuka po 1989 roku

08.01.2015 aktualizacja 18.07.2016

Polscy krytycy filmowi przyznali Złote Taśmy za "Bogów" i film o Rosji

Reżyser filmu „Bogowie” Łukasz Palkowski i odtwórca głównej roli w filmie Tomasz Kot. Fot. PAP/P. Wittman Reżyser filmu „Bogowie” Łukasz Palkowski i odtwórca głównej roli w filmie Tomasz Kot. Fot. PAP/P. Wittman

"Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego - o prof. Zbigniewie Relidze i jego zespole oraz rosyjski "Lewiatan" w reż. Andrieja Zwiagincewa to najlepsze w ocenie polskich krytyków - i nagrodzone Złotymi Taśmami - filmy wprowadzone do kin w Polsce w minionym roku.

Złote Taśmy to nagrody przyznawane dorocznie - za rok poprzedni - przez Koło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, będące polską sekcją FIPRESCI, czyli prestiżowej Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (Federation Internationale de la Presse Cinematographique). Laureaci statuetek wyłaniani są w kategoriach film polski i film zagraniczny.

Złotą Taśmę za rok 2014 dla najlepszej produkcji polskiej wprowadzonej na duże ekrany przyznano za "Bogów", historię - z Tomaszem Kotem w roli kardiochirurga Zbigniewa Religi - o zespole, który przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca - poinformowało w przesłanym PAP w czwartek komunikacie Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Nagrody polskich krytyków filmowych przyznawane są od 1956 r. Początkowo nosiły nazwę Syrenki Warszawskiej. Jako Złote Taśmy nagrody wręczane są od 1985 r., w osobnych kategoriach dla filmów polskich i zagranicznych.

W kategorii obraz zagraniczny nagrodzony został dramat "Lewiatan". Bohater tego filmu, Kola, mieszka z młodą żona i nastoletnim synem w miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma stary dom, odziedziczony po ojcu. Mer miasteczka - w którego gabinecie wisi na ścianie portret Putina - wygrał z Kolą sprawę sądową i zamierza wyrzucić go z domu. Na pomoc Koli przybywa Dimitri, znajomy prawnik z Moskwy. Zaczyna się walka o przetrwanie ze skorumpowaną, agresywną strukturą władzy. Brutalna miasteczkowa klika zmusza prawnika do wyjazdu. Rodzina Koli zostaje sam na sam z bezwzględnym, pożerającym wszystko potworem Lewiatanem, którym, jak przedstawia to w filmie Zwiagincew, okazuje się współczesna Rosja.

Uroczyste wręczenie Złotych Taśm za rok 2014 wyłonionym laureatom planowane jest na początek lutego; gala odbędzie się w Warszawie.

Nagrody polskich krytyków filmowych przyznawane są od 1956 r. Początkowo nosiły nazwę Syrenki Warszawskiej. Jako Złote Taśmy nagrody wręczane są od 1985 r., w osobnych kategoriach dla filmów polskich i zagranicznych.

Wśród uhonorowanych tymi statuetkami w latach poprzednich produkcji polskich były m.in.: "Plac Zbawiciela" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego (za 2006 r.), "Cześć, Tereska" Roberta Glińskiego (za 2001 r.), "Trzy kolory. Czerwony" Krzysztofa Kieślowskiego (za 1994 r.), "Nadzór" Wiesława Saniewskiego (za 1985 r.).

Filmy zagraniczne nagrodzone Złotymi Taśmami to np.: "Biała wstążka" Michaela Hanekego (za 2009 r., kraje produkcji: Austria/Francja/Niemcy/Włochy), "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" Cristiana Mungiu (za 2007 r., kraj produkcji: Rumunia), "Powrót" Andrieja Zwiagincewa (za 2004 r., kraj produkcji: Rosja), "Ostatni cesarz" Bernardo Bertolucciego (za 1989 r., prod. Wlk. Brytania/Francja/Włochy/Hongkong), "Misja" Rolanda Joffe'a (za 1987 r., prod. Wlk. Brytania).(PAP)

jp/ laz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL