Kultura i sztuka po 1989 roku

16.05.2015 aktualizacja 18.07.2016

Polsko-szwedzki "Intruz" ze zdjęciami Łukasza Żala - w Cannes

Operator filmowy Łukasz Żal. Fot. PAP/B. Zborowski Operator filmowy Łukasz Żal. Fot. PAP/B. Zborowski

Polsko-szwedzki dramat "Intruz" w reż. Magnusa von Horna będzie miał światową premierę na trwającym 68. festiwalu w Cannes. Zostanie pokazany w prestiżowej sekcji Quinzaine des Realisateurs, czyli Directors' Fortnight - informuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

"Intruz" ("The Here After") to pełnometrażowy debiut von Horna, urodzonego w Goeteborgu (1983) absolwenta reżyserii w łódzkiej filmówce. W obsadzie filmu są głównie aktorzy szwedzcy, wśród nich 21-letni Ulrik Munther.

Bohater tej historii John (Munther) wychodzi z poprawczaka, pragnąc rozpocząć życie na nowo. Niestety, w lokalnej społeczności, do której powraca, dokonana przez niego zbrodnia nie została ani zapomniana, ani wybaczona. Powrót chłopaka wyzwala we wszystkich to, co najgorsze. Atmosfera linczu wokół Johna narasta. John czuje się opuszczony przez dawnych przyjaciół oraz przez tych, których kocha. Zaczyna tracić nadzieję. Opanowuje go ta sama agresja, która niegdyś wtrąciła go do więzienia. Nie potrafiąc zostawić przeszłości za sobą, chłopak postanawia się z nią zmierzyć.

Wśród producentów "Intruza", współfinansowanego m.in. przez PISF oraz przez Szwedzki Instytut Filmowy, są Mariusz Włodarski (Lava Films) i Madeleine Ekman (Zentropa International Sweden). Jednym z koproducentów jest łódzkie studio Opus Film, które wyprodukowało "Idę" Pawła Pawlikowskiego.

Autorem zdjęć do "Intruza" jest Łukasz Żal, nominowany do Oscara za zdjęcia do "Idy".

Dwie projekcje "Intruza" odbędą się w Cannes w czwartek 21 maja - informuje PISF. Film von Horna bierze udział "w prestiżowej sekcji Quinzaine des Realisateurs (Directors' Fortnight), w której zaczynali m.in. Martin Scorsese, Michael Haneke czy bracia Dardenne" - zwraca uwagę Instytut.

Do kin w Polsce "Intruz" wejść ma jesienią.

Magnus von Horn, który wyreżyserował "Intruza" na podstawie własnego scenariusza, ma już w dorobku wiele nagród za filmy krótkometrażowe, m.in. za historię pt. "Bez śniegu" z 2011 r. (np.: Srebrny Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowym, przyznana na festiwalu w Gdyni Nagroda im. Lucjana Bokińca za najlepszy film w Konkursie Młodego Kina oraz Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych "Zinebi" w Bilbao).

68. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes trwa od 13 maja, a zakończy się 24 maja.(PAP)

jp/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL