Umowę o unijnym dofinansowaniu serwisu internetowego dla filmowców o Mazowszu podpisano w piątek w Warszawie. "Mazowsze to potencjalny raj dla filmowców. Chcemy, by w regionie powstawało więcej filmów niż obecnie" - mówiła dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury Iwona Wujastyk.
W Mazowieckim Instytucie Kultury trwają prace nad projektem "Filmowe Mazowsze - e-portal Mazovia Warsaw Film Commission". Jego celem jest pokazanie zasobów kulturalnych Mazowsza przydatnych w produkcji filmowej.
W piątek członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk oraz dyrektor MIK Iwona Wujastyk podpisali umowę z sprawie dofinansowania tego projektu ze środków unijnych na kwotę 527 tys. zł. Całkowita wartość projektu to ponad 820 tys. zł.
W ramach projektu powstanie serwis internetowy www.mwfc.pl w językach polskim i angielskim, z ofertą skierowaną do filmowców. Na stronie, oprócz informacji o kulturalnej ofercie regionu, będzie dostępna dokumentacja zabytków i miejsc współczesnej architektury oraz plenerów, które mogą służyć jako atrakcyjny plan filmowy.
W serwisie znajdzie się też spis mazowieckich firm i instytucji związanych z kulturą, które współpracują z branżą audiowizualną.
"Spoglądając na mapę Polski widoczne jest centralne położenie Warszawy i województwa mazowieckiego. Jest to najlepsze miejsce do ulokowania produkcji filmowej, z kilku podstawowych powodów. Korzyścią dla filmów są zasoby zróżnicowanych miejsc zdjęciowych. Na Mazowszu znajdziemy jeziora, rzeki, lasy, doliny, architekturę wiejską i miejską z najróżniejszych okresów historycznych rozwoju Polski. Część regionu to tereny uprzemysłowione, spory obszar zajmują tereny rolnicze. Kopalnią potencjalnych obiektów zdjęciowych jest Warszawa, gdzie można znaleźć zarówno królewskie zamki, renesansowe pałacyki, jak i nowoczesne biurowce. Zlokalizowane są tu także: zapuszczone robotnicze przedmieścia, ocalałe lub zrekonstruowane zabytki architektury sprzed II wojny światowej oraz ulice i place z okresu socrealizmu" - mówiła Wujastyk.
Warszawa jest siedzibą central nadawców telewizyjnych i radiowych oraz polskich oddziałów podmiotów zagranicznych. Zlokalizowane są tu siedziby stowarzyszeń twórczych, narodowych instytucji kultury, centralnych archiwów.
Zdaniem dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury dla filmowców znaczenie może też mieć umiejscowienie w Warszawie muzeów zapewniających zaplecze dokumentacyjno-inscenizacyjne, takich jak Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Techniki, Fotoplastikon oraz Muzeum Pojazdów.
Najważniejszą i największą wytwórnią filmową na Mazowszu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF) przy ulicy Chełmskiej, która nie tylko świadczy wielorakie usługi (wynajem hal i środków inscenizacyjnych, wynajem sprzętu zdjęciowego, pełna postprodukcja fotochemiczna i cyfrowa), ale jest również samodzielnym producentem. Na terenie WFDiF ulokowały się wynajmujące biura firmy producenckie, a także liczne firmy usługowe, dystrybutorzy, wydawcy i branżowe organizacje.
"Pierwszym kontaktem producenta filmowego, chcącego realizować film na Mazowszu powinno być Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, które jest moderatorem powstałego w 2010 roku regionalnego funduszu filmowego. Mazowiecki Fundusz Filmowy wspiera realizację filmów powiązanych tematycznie i organizacyjnie z województwem mazowieckim" - dodała Iwona Wujastyk. (PAP)
aszw/ agz/