Stalinizm

20.05.2019

Prezentacja filmu „Pilecki” w Wilnie

W wileńskim kinie Skalvija został w poniedziałek wyświetlony film „Pilecki” - fabularyzowany dokument w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego. Film zostanie pokazany też w innych litewskich miastach w celu przybliżenia widzom postaci bohaterskiego rotmistrza.

„Tym obrazem chcemy upamiętnić Witolda Pileckiego, którego rocznice urodzin i śmierci przypadają w maju, a także przedstawić historię o prawdziwym bohaterze związanym z Wilnem" - powiedział Andrzej Kierulis z Instytutu Polskiego w Wilnie przed poniedziałkowym seansem.

Litewski historyk, prezes Zarządu Litewskiego Towarzystwa Miłośników Historii Wojny Simonas Jazavita zapowiadając film i przybliżając postać rotmistrza wskazał, że „analizując życie Pileckiego można odnaleźć wiele analogii z bohaterami litewskiego ruchu oporu”.

Jazavita podkreślił m.in., że Witold Pilecki będąc jeszcze dzieckiem, tak jak litewski sygnatariusz Aktu Niepodległości z 1918 r. Petras Klimas, zaangażował się w działalność podziemną. Zdaniem historyka, konspiracyjne umiejętności Pileckiego przypominają litewskiego generała Jonasa Żemaitisa, a tak jak przywódca litewskiego podziemia antykomunistycznego Adolfas Ramanauskas ps. Vanagas, Pilecki był okrutnie torturowany i zginął w imię wolności.

„W Polsce rotmistrz Pilecki jest postacią pomnikową, a wartości, które wyznawał: wiara, nadzieja, walka o wolność, są aktualne też dzisiaj” - wskazał Jazavita. Wyraził przekonanie, że dla litewskiego odbiorcy po obejrzeniu filmu postać Witolda Pileckiego "stanie się bardziej bliska i zrozumiała”.

We wtorek film „Pilecki” zostanie wyświetlony w Solecznikach, a następnie w Kownie i innych miastach. Organizatorem pokazów jest Instytut Polski w Wilnie.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL