Kultura i sztuka po 1989 roku

30.10.2019

Robert Richardson i Quentin Tarantino z Nagrodą Camerimage dla Duetu Autor Zdjęć-Reżyser

Quentin Tarantino. Fot. PAP/EPA Quentin Tarantino. Fot. PAP/EPA

Trzykrotnie nagrodzony Oscarem autor zdjęć Robert Richardson i dwukrotny laureat Oscara, reżyser Quentin Tarantino odbiorą Nagrodę Camerimage dla Duetu Autor Zdjęć-Reżyser podczas gali zamknięcia 27. edycji Festiwalu EnergaCamerimage, który odbędzie się w Toruniu w dniach 9-16 listopada.

Informacje o laureatach nagrody opublikowano w środę na stronie internetowej Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage.

Jak podkreślono w komunikacie, Richardson i Tarantino "zachwycili dylogią +Kill Bill+, stworzyli alternatywną wersję II wojny światowej w +Bękartach wojny+, dokonali dekonstrukcji amerykańskich mitów w +Django+ i ukazali na taśmie 70mm piękno westernu w +Nienawistnej ósemce+". "Robert Richardson i Quentin Tarantino opowiadają ciekawe, wizualnie imponujące historie, które służą za przypomnienie, dlaczego wielu z nas zakochało się w kinie. Przyznajemy im tę nagrodę z ogromną przyjemnością" - napisano w uzasadnieniu nadania wyróżnienia.

Podczas pobytu w Toruniu Richardson i Tarantino zaprezentują festiwalowej publiczności swoje piąte wspólne dzieło "Pewnego razu... w Hollywood", którego światowa premiera odbyła się w maju na festiwalu w Cannes. Akcja filmu rozgrywa się w 1969 r., a jego głównymi bohaterami są gwiazda seriali Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) oraz jego przyjaciel, kaskader Cliff Booth (Brad Pitt), którzy chcą zrobić karierę w przemyśle filmowym. Mężczyźni próbują odnaleźć się w Hollywood, które zmieniło się od czasu ich młodości. Sąsiadami Ricka są Sharon Tate (Margot Robbie) i Roman Polański (Rafał Zawierucha). Na ekranie zobaczymy także m.in. Ala Pacino, Dakotę Fanning i Luke'a Perry'ego.

Quentin Tarantino (ur. 1963 r. w Knoxville) jest reżyserem, scenarzystą, producentem i aktorem. Ma w dorobku m.in. filmy: "Wściekłe psy" (1992), "Pulp Fiction" (1994), "Jackie Brown" (1997), "Kill Bill" i "Kill Bill 2" (2003-04), "Bękarty wojny" (2009) oraz "Django" (2012). Jest laureatem m.in. dwóch Oscarów (za scenariusze do "Pulp Fiction" i "Django") i Złotej Palmy za "Pulp Fiction".

Robert Richardson (ur. 1955 r. w Hyannis w stanie Massachusetts) jest operatorem filmowym, wieloletnim współpracownikiem m.in. Martina Scorsese i Olivera Stone'a. Na swoim koncie ma m.in. trzy Oscary - za zdjęcia do "JFK", "Aviatora" i "Hugo i jego wynalazek".

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage jest uznawany za "jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych sztuce operatorów filmowych". Impreza gościła w trzech polskich miastach - gospodarzem wydarzenia w latach 1993-99 był Toruń, w latach 2000-09 Łódź, a w okresie 2010-18 - Bydgoszcz. Tegoroczny 27. festiwal odbędzie się w Toruniu i potrwa od 9 do 16 listopada.

Głównymi nagrodami przyznawanymi na festiwalu są Złota, Srebrna i Brązowa Żaba – przyznawane operatorom w konkursie filmów fabularnych (tzw. konkurs główny). (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL