Europa i świat po 1989 roku

14.01.2020

Rozpoczął się nabór filmów na 12. Solanin Film Festiwal

Wystartował nabór filmów na 12. Solanin Film Festiwal w Nowej Soli (Lubuskie). Amatorzy, profesjonaliści oraz studenci szkół filmowych mogą zgłaszać swoje fabuły, dokumenty i animacje do rywalizacji w trzech konkursach: niezależnym, offowym oraz animowanym – poinformowali organizatorzy Festiwalu.

Zgłoszenia będą przyjmowane do końca kwietnia br. Pula nagród 12. Solanina wynosi 5 tys. zł, natomiast zdobywca Grand Prix otrzyma 3 tys. zł.

Jak poinformował dyr. Solanin Film Festiwal Konrad Paszkowski, w tym roku długość filmów w Konkursie Offowym i Animowanym to maksymalnie 45 minut. Konkurs Niezależny jest przeznaczony dla amatorów i samouków do 21 roku życia, a maksymalny czas trwania przesyłanych filmów nie może przekroczyć 20 minut.

„Ponownie liczymy na ambitne produkcje studentów i absolwentów polskich szkół filmowych, ale także pasjonatów, którzy tworzą swoje obraz poza mainstreamem. W konkursie Kina Animowanego rywalizować będą wspólnie zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Drogą ewolucji Solanin stał się festiwalem z krótkometrażowymi konkursami, ale nie zapominamy o pełnych metrażach i mamy nadzieję, że w przyszłości udam się uruchomić Konkurs Debiutów” – powiedział Paszkowski.

12. Solanin Film Festiwal odbędzie się w Nowej Soli w dniach 19-23 sierpnia 2020 r. Festiwal będzie wypełniony niezależnymi produkcjami z Polski, Europy i świata. Poza konkursami filmowymi odbędą się liczne imprezy towarzyszące artystyczne oraz sportowe.

Festiwal przyznaje również „Mocnego Solanina” -  nagrodę dla uznanych twórców bezkompromisowego kina. Dotychczas taką statuetką zostali wyróżnieni: Wojciech Smarzowski, Marek Koterski, Jerzy Stuhr, Jan Jakub Kolski i Ryszard Bugajski.

Szczegóły nt. procedury zgłaszania filmów i kryteriów w poszczególnych kategoriach konkursowych są dostępne na stronie internetowej imprezy. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL