Kultura i sztuka po 1989 roku

15.11.2018

Rusza 12. Festiwal Filmowy „Offeliada”

35 filmów krótkometrażowych walczyć będzie o statuetki Offelii – nagrody 12. Festiwalu Filmowego „Offeliada”, który od czwartku odbywa się w Gnieźnie (Wielkopolskie).

Jak poinformował w imieniu organizatorów przedsięwzięcia Damazy Gandurski z Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, gnieźnieński festiwal od samego początku skupia się na promocji polskiego kina krótkometrażowego oraz szeroko rozumianej kultury niezależnej.

"Festiwal wpisał się już na stałe w kalendarz najważniejszych imprez kina offowego w kraju. Od kilku lat +Offeliada+ jest w gronie festiwali zgłaszających swoje nominacje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego, a w jury zasiadały takie postacie jak Paweł Łoziński, Krzysztof Majchrzak, Ryszard Jaźwiński, Balbina Bruszewska, Jan +Yach+ Paszkiewicz, Łukasz Orbitowski i Agnieszka Obszańska" – podał Gandurski.

Festiwal potrwa cztery dni - odbędą się pokazy ponad 50 filmów, spotkania z twórcami i koncert.

W tym roku filmy oceniać będą reżyserzy Marta Prus i Kuba Czekaj, oraz malarka i ilustratorka Marta Frej, a także bloger i youtuber, Jakub "Dem" Dębski. Filmy konkursowe oceniać będą też m.in. jury studenckie, młodego widza oraz dziennikarskie. Swoją nagrodę przyzna także publiczność.

Podczas pokazów specjalnych obejrzeć będzie można filmy jurorów a także m.in. "Dawno temu w listopadzie" w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego, "Powracającą falę" Michała Wiraszki, "Wieżę. Jasny Dzień" Jagody Szelc oraz "Dzikie róże" Anny Jadowskiej.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie "Ośla Ławka", we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Urzędem Miejskim w Gnieźnie. Festiwal zwieńczy w niedzielę ogłoszenie wyników oraz pokaz nagrodzonych filmów. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL