Kultura i sztuka po 1989 roku

13.02.2018

Rusza „Kinematograf wrocławski” - cykl pokazów filmowych z Wrocławiem w tle

„Kinematograf wrocławski”. Źródło: Biuro Prasowe Wrocław 2016 „Kinematograf wrocławski”. Źródło: Biuro Prasowe Wrocław 2016

Architektoniczne ikony Wrocławia, które uwiecznili w swoich filmach polscy reżyserzy, to temat kolejnej edycji „Kinematografu wrocławskiego”. Pokazy filmów, dyskusje i spotkania z gośćmi będą odbywać się w każdy drugi wtorek miesiąca, począwszy od dzisiejszego.

W ramach tegorocznej edycji "Kinematografu Wrocławskiego" widzowie będą mieli okazję przyjrzeć się najważniejszym postaciom polskiej reżyserii, które zdecydowały się na wykorzystanie w swoich dziełach wrocławskich krajobrazów oraz rozpoznawalnych obiektów architektonicznych - poinformował Kajetan Buturlak z biura prasowego Strefy Kultury Wrocław.

Podczas pięciu comiesięcznych pokazów zobaczymy m.in. filmy Krzysztofa Kieślowskiego, Grzegorza Królikiewicza i Janusza Morgensterna, a w nich m.in Dworzec Główny, dawną siedzibę BWA Awangarda czy Dolnośląski Urząd Wojewódzki.

Cykl rozpocznie pokaz filmu „Ukryty w słońcu" w reżyserii Jerzego Trojana. Jako tło do filmu została tu wykorzystana sama lokalizacja pokazów filmowych - ówczesny kultowy bar Barbara oraz okolice ulicy Świdnickiej, przy której się mieścił. Gościem pokazu będzie Stefan Kurzyp - asystent operatora przy filmie "Ukryty w słońcu", a także wieloletni pracownik wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych.

Kuratorem cyklu jest Lech Moliński, animator kultury i dziennikarz filmowy, związany z Wrocławską Fundacją Filmową i Fundacją na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.

Pokazy filmowe będą odbywać się od lutego do czerwca w każdy drugi wtorek miesiąca w kawiarni, infopunkcie Barbara.(PAP)

Autor: Agata Tomczyńska

ato/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL