Kultura i sztuka po 1989 roku

08.06.2018

Ruszają zapisy na Plenery Film Spring Open Sławomira Idziaka

Grupa twórcza Selfie TV oraz grupa animacji to tegoroczne nowości w programie Plenerów Film Spring Open, które odbędą się od 17 do 26 października w Krakowie. W przyszłym tygodniu ruszą zapisy uczestników Plenerów – poinformowała w piątek PAP Magdalena Goszczyńska z Fundacji Film Spring Open.

Międzynarodowe warsztaty, oferujące interdyscyplinarny i szeroki zakres tematyczny zajęć dla profesjonalistów i adeptów sztuki audiowizualnej, organizuje Fundacja Film Spring Open, założona przez operatora, reżysera i scenarzystę filmowego Sławomira Idziaka.

Organizatorzy zapraszają do udziału reżyserów, operatorów, scenarzystów, aktorów, montażystów, realizatorów dźwięku, kompozytorów, animatorów, programistów, Youtuberów, producentów oraz inne profesje filmowe, w tym kostiumografów czy charakteryzatorów.

Uczestnicy Plenerów będą doskonalić swoje umiejętności oraz wspólnie eksperymentować z różnymi formatami filmowymi - pracując w grupach twórczych, których tematyka obejmuje m.in.: scenariusze, teledyski, filmy dokumentalne, filmy reklamowe, VR (Virtual Reality) i AR (technologie łączące świat rzeczywisty i wirtualny), CGI (obrazy generowane komputerowo) i nowoczesny montaż, interakcyjne formy narracji audiowizualnej, filmowanie w trudnych warunkach i twórczość internetową.

Tegorocznymi nowościami będą: grupa Selfie TV oraz grupa animacji. "Nie zabraknie także nowości technicznych oraz zagadnień takich jak nowe platformy dystrybucji, dźwięk w VR, czy sztuczna inteligencja" - zapowiedział Sławomir Idziak.

Jak podkreślił, "przyszłość realizacji filmów fabularnych to budowa systemów pozwalających na łączenie elementów wirtualnych i live w czasie rzeczywistym". "Plenery Film Spring Open od lat trzymają rękę na pulsie zmian i nowych technologii, dlatego wiemy, że przyszłość to nie tylko nowy model produkcji, który promujemy, ale także wirtualne studio w Cinebusie (Mobilne Centrum Edukacji i Produkcji Audiowizualnej - PAP) i w tym kierunku podążamy" – powiedział o warsztatach Sławomir Idziak.

"Będziemy namawiali, aby nasi uczestnicy w ramach nowej grupy próbowali nowoczesnych rozwiązań, jak np. streaming w VR czy Selfie TV, która pozwoli przesyłać do Cinebusa, za pomocą wewnętrznej sieci, filmy z telefonów komórkowych z odległości 500 m, i która zapewni również komunikację na planie" – dodał reżyser.

Co roku około trzystu uczestników bierze udział w wykładach, warsztatach, pokazach filmów i spotkaniach z twórcami oraz realizuje swoje projekty filmowe. Wspiera ich kadra profesjonalistów.

Chętni na udział w tegorocznych warsztatach będą mogli zapisywać się na stronie Fundacji Film Spring Open. Rejestracja zakończy się na początku października.

W 2015 roku Fundacja otrzymała nagrodę Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Program kształcenia profesjonalnego za Plenery Film Spring Open.(PAP)

autor: Anna Pasek

hp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL