Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

17.04.2018

Święto Niemego Kina rozpocznie się w czwartek w warszawskim kinie Iluzjon

15. Święto Niemego Kina 15. Święto Niemego Kina

Pokaz najstarszego filmu z udziałem Poli Negri pt. "Bestia" otworzy 15. Święto Niemego Kina. Festiwal odbędzie się w dniach 19–22 kwietnia w stołecznym kinie Iluzjon.

Pokaz "Bestii" będzie polską premierą filmu po zakończonej w 2017 r. restauracji cyfrowej. Filmowi towarzyszyć będzie koncert Włodka Pawlika.

W ciągu czterech dni odbędą się projekcje filmów z epoki kina niemego z akompaniamentem muzyki jazzowej, klasycznej, klubowej i eksperymentalnej, wykonywanej na żywo przez artystów: Włodka Pawlika, Gabę Kulkę, Drekoty, Resinę i Sutari.

Na festiwalu będzie można obejrzeć m.in. "Nie chcę być mężczyzną", "Szkoła Sztuk Pięknych", "Gdy serce nienawiścią pała".

Jak poinformowała PAP zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego Anna Sienkiewicz-Rogowska: "Główną gwiazdą tej edycji jest Pola Negri. Festiwalowi towarzyszyć będzie konferencja naukowa i popularyzatorska (+Pola Negri – aktorka, ikona, legenda+ - PAP), która skupia się na fenomenie tej gwiazdy, na jej dokonaniach".

Pola Negri to aktorka przedwojennego kina niemego. Naprawdę nazywała się Barbara Apolonia Chałupiec. Początkowo pracowała dla polskie wytwórni "Sfinks", następnie niemieckiej "UFA". Współpraca aktorki z reżyserem Ernstem Lubitschem zaowocowała kontraktem z amerykańską wytwórnią "Paramount". Pola Negri zagrała w 63 filmach, z czego 8 powstało w Polsce. Większość produkcji nakręciła w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Filmy prezentowane na festiwalu zostały sprowadzone z Fundacji Murnau w Wiesbaden, EYE Filmmuseum w Amsterdamie oraz Deutsche Kinemathek w Berlinie.

Sienkiewicz-Rogowska powiedziała, że na festiwalu "pojawią się też inne gwiazdy nawiązujące do twórczości Poli - nazywamy to pasmem +poprzedniczki, rywalki, parodystki+". Będą to m.in Dunka Asta Nielsen, (do której Pola była wielokrotnie porównywana) w filmie "Przepaść" Urbana Gada i Marion Davis, która parodiuje archaiczną grę aktorską polskiej gwiazdy w "Patsy" Kinga Vidora.

Podczas Święta Niemego Kina zostanie zaprezentowana, przygotowana we współpracy z Muzeum Kinematografii, wystawa o Poli Negri. Będzie można ją obejrzeć w kinie Iluzjon oraz w siedzibie Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Wystawa przygotowana została na podstawie materiałów znajdujących się w zbiorach polskich archiwów, bibliotek, placówek muzealnych oraz dzięki partnerom z Niemiec, Francji, Holandii oraz z USA m.in.: Deutsche Kinemathek, Deutsches Filminstitut, Bundesarchiv, La Cinematheque francaise, University of Southern California, Paramount Pictures.

autor: Olga Łozińska

edytor: Paweł Tomczyk

oloz/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL