Kultura i sztuka 1945-1989

24.03.2018

”Szpital na peryferiach” świętuje 40-lecie

Czterdzieści lat mija od emisji "Szpitala na peryferiach" - jednego z najbardziej popularnych w byłej Czechosłowacji seriali telewizyjnych. W „Retromuzeum” w Chebie w zachodnich Czechach otwarto okolicznościową wystawę poświęconą temu serialowi.

„Szpital na peryferiach” (Nemocnice na kraju miesta) był ogromnie popularny, nie tylko w Czechosłowacji. „Ludzie przeżywali losy bohaterów, opowiadali o +Szpitalu+ w tramwaju. To było coś, czym żył cały kraj. Dlatego pomyślałam, że tę wystawę zatytułuję +Jeden wielki szpital+” - powiedziała kuratorka wystawy Daniela Kramerova.

Żona autora scenariusza Jaroslava Dietla, Magdalena, powiedziała, że serial rzeczywiście się udał mężowi. „Każdy odcinek miał atmosferę i widzowie czekali na kolejny odcinek” – mówiła w reportażu telewizyjnym. Dodała, że Jaroslav Dietl nigdy nie zrozumiał przyczyn sukcesu serialu.

Na wystawie w Chebie, którą można oglądać do sierpnia br., prezentowany jest oryginalny, zawierający poprawki autora, scenariusz. Magdalena Dietl przepisywała kolejne wersje na maszynie do pisania, którą także można zobaczyć w Chebie. „Najpierw stukałam dwoma palcami. Kiedy się nauczyłam, mąż kupił mi później elektryczną maszynę do pisania” - wspomina.

Reżyser serialu Hynek Boczan powiedział Czeskiej Telewizji, że „Szpitalowi” w sukcesie pomogła obsada aktorska. „ Mieliśmy szczęście, że mogliśmy zaangażować najlepszych aktorów” wspominał. W serialu pojawili się m.in. Ladislav Chudik (dr Sova), Josef Abraham (dr Blażek), Eliżka Blażerova (dr Czeńkova), Marie Motlova (gospodyni dr. Sovy) i Milosz Kopecki, który wcielił się w rolę sarkastycznego dr. Sztrosmayera. Jedna z jego kwestii: „Gdyby głupota miała skrzydła, latałaby pani jak gołębica” należy do najpopularniejszych cytatów nie tylko w Czechach i na Słowacji – przypomniano.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ az/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL