Kultura i sztuka po 1989 roku

20.04.2017

"Szron" - polska koprodukcja na 70. festiwalu w Cannes

"Szron" - polska koprodukcja współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, zostanie pokazany na 70. festiwalu w Cannes w prestiżowej sekcji Quinzaine des Realisateurs - poinformował w czwartek PISF. W filmie grają m.in. Vanessa Paradis i Andrzej Chyra.

"Szron" ("Frost") to francusko-litewsko-ukraińsko-polska produkcja, w reż. litewskiego reżysera Sharunasa Bartasa.

Film opowiada historię młodego Litwina Rokasa (w tej roli Mantas Janciauskas), który nigdy nie doświadczył koszmaru wojny, choć całe życie dorastał w jej cieniu. Mężczyzna wyrusza z Wilna do dotkniętej konfliktem zbrojnym Ukrainy jako członek konwoju z pomocą humanitarną. Rokas wkrótce poznaje dwójkę reporterów (Vanessa Paradis i Andrzej Chyra).

Polskim producentem filmu jest Donten & Lacroix Films.

Sekcja Quinzaine des Realisateurs (Directors' Fortnight) to kategoria stworzona przez francuską gildię reżyserów po wydarzeniach maja 1968. W tej kategorii odkrywane są szerszej publiczności dzieła nowych filmowców. Od samego początku jurorzy konkursu promują kino awangardowe. Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, pośród innych kategorii festiwalu w Cannes sekcję Directors' Fortnight cechuje całkowita niezależność selekcji.

ksi/ agz/

 

 

 

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL