Kultura i sztuka po 1989 roku

25.03.2019

Trwają przygotowania do 38. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”

Tegoroczna edycja Festiwalu „Młodzi i Film” odbędzie się w dniach 10-15 czerwca. Jeszcze można zgłaszać konkursowe pełne i krótkie metraże. Plakat promujący wydarzenie jest już gotowy. Jego autorka to ilustratorka i graficzka Katarzyna Walentynowicz.

38. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” odbędzie się w dniach 10-15 czerwca. Do 12 kwietnia można jeszcze zgłaszać debiuty filmowe, powstałe po 1 stycznia 2018 r., które ocenione zostaną w dwóch konkursach. W pierwszym wezmą udział pełnometrażowe produkcje fabularne (czas trwania powyżej 60 minut), w drugim – krótkometrażowe debiuty filmowe (czas trwania do 40 minut).

Organizatorzy festiwalu nie informują jeszcze o składzie jury oraz o artystach oraz o tym, jakich gościć będzie festiwalowa scena muzyczna. Gotowy jest natomiast plakat promujący 38. edycję kulturalnego wydarzenia. Autorką plakatu jest Katarzyna Walentynowicz, ilustratorka i graficzka, współzałożycielka marki gier planszowych „Zagrywki”, twórczyni gry „Psiechadzka”. Związana jest ze studiem graficznym Homework, współpracuje ze Studiem Munka. Specjalizuje się w projektowaniu materiałów edukacyjnych dla instytucji kultury, w tym dla Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Narodowego w Warszawie czy Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

„Finałem pracy nad plakatem festiwalu są dwie postacie, których twarze nie mieszczą się w kadrze plakatu, by - jak mówi sama autorka -+każdy mógł wyobrazić sobie tam siebie+”– poinformowała Marta Grzegorczyk z Centrum Kultury 105 w Koszalinie, współorganizatora festiwalu.

Zaznaczyła, że Walentynowicz chciała pokazać „najczystszą przyjemność płynącą z uczestnictwa w festiwalach filmowych”, czyli „radość z kina, doświadczanie filmów całym sobą”.

Festiwal „Młodzi i Film” to nie tylko dwa konkursy, ale również pokazy pozakonkursowe, w tym debiuty zagraniczne, dokumentalne, retrospektywa, filmy jurorów oraz pokazy specjalne. Nierozerwalną jego częścią są spotkania „Szczerość za szczerość” z ekipami filmów konkursowych. Od kilku lat towarzyszą mu również spotkania ze specjalistami z branży filmowej. Wieczorami działa klub festiwalowy, w którym odbywają się koncerty. Wstęp na wszystkie wydarzenia otwarte festiwalu jest bezpłatny.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Festiwal jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Na laureatów festiwalu poza statuetkami – Jantarami, czekają także nagrody pieniężne, w tym 40 tys. zł dla najlepszego filmu w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych oraz  po 10 tys. zł dla najlepszej fabuły, dokumentu i animacji w Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych.

Historia Festiwalu „Młodzi i Film” sięga 1973 r.  Jest najstarszym w Polsce, podczas którego widz ma do czynienia tylko z filmowymi debiutami. A to w  Koszalinie debiutowali m. in.: Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Filip Bajon, Dariusz Gajewski, Xawery Żuławski, Katarzyna Rosłaniec, Marcin Wrona, Tomasz Wasilewski czy Kuba Czekaj.(PAP)

autor: Inga Domurat

ing/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL