Holokaust

20.01.2020

W Bułgarii przegląd filmów w Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W Instytucie Polskim w Sofii w dniach 20-23 stycznia z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbywa się przegląd filmów fabularnych i dokumentalnych, poświęconych losowi Żydów w okresie zagłady oraz polskiej pomocy w akcjach ich ratowania.

Film „Paszporty Paragwaju” Roberta Kaczmarka opowiada o Grupie Berneńskiej, nieformalnej grupie polskich dyplomatów i działaczy organizacji żydowskich w Bernie z czasów II wojny światowej, którzy fałszowali paszporty, aby pomóc Żydom uciec z okupowanej Europy przed koszmarem Holokaustu.

Fabularyzowany film dokumentalny „Kabaret śmierci” Andrzeja Celińskiego przedstawia losy żydowskich artystów podczas drugiej wojny światowej.

„Dziś, jutro, wczoraj…”, film dokumentalny w reżyserii Diany i Andrzeja Kadłubowskich, opowiada o dziejach rodziny żydowskiej w czasach Holokaustu.

Bułgarscy widzowie obejrzą również dokumentalny film „Dotknięcie anioła”, fabularyzowany dokument Marka Tomasza Pawłowskiego, opowiadający historię Henryka Schoenkera, polskiego Żyda ocalonego z Holocaustu.

Filmy prezentowane są z tłumaczeniem na język bułgarski.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ jo/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL