Muzyka do kultowych gier wideo, filmów Wajdy, ekranizacji dzieł Szekspira i seriali rozbrzmiewać będzie podczas 8. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie – poinformowali w środę organizatorzy na konferencji inaugurującej jego tegoroczną edycję.
"Jako organizatorzy jesteśmy szczęśliwi, że na nasze zaproszenia przyjeżdżają wielkie gwiazdy muzyki filmowej" - powiedziała dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin. Jak poinformowała, w tym roku FMF nie ma linii przewodniej – jego cechą jest różnorodność.
Dyrektor artystyczny FMF Robert Piaskowski poinformował, że w tegorocznym festiwalu weźmie udział 857 artystów, którzy wystąpią w 10 koncertach, z których dwa odbędą się w Katowicach, i podczas których odbędą się 32 światowe premiery i 44 polskie premiery dzieł muzyki filmowej. Przytoczył także słowa ubiegłorocznego gościa festiwalu, brytyjskiego kompozytora muzyki filmowej Patricka Doyle’a, że "Kraków to jest kanon muzyki filmowej".
Festiwal rozpocznie w środę koncert oryginalnych aranżacji muzyki z najpopularniejszych gier wideo w wykonaniu po raz pierwszy występującego w Europie amerykańskiego zespołu Critical Hit, specjalizującego się w tego rodzaju muzyce. Zaprezentowane zostaną m.in. utwory do gier: "Diablo II", "World of Warcraft", "Final Fantasy", "Legend of Zelda", "Kingdom Hearts" i "Metal Gear Solid", a także "Tetris", "Pokemon", "Angry Birds" i in.
Na kolejnym festiwalowym koncercie "Gala Muzyki Polskiej: Scoring4Wajda" zaprezentowana zostanie muzyka tworzona do filmów Andrzeja Wajdy przez takich kompozytorów jak Wojciech Kilar, Zygmunt Konieczny, Krzysztof Komeda, Andrzej Korzyński, Andrzej Markowski, Paweł Mykietyn i Krzysztof Penderecki.
Podczas tego koncertu po raz pierwsze wręczona zostanie Nagroda im. Wojciecha Kilara. Nagroda, ustanowiona rok temu i fundowana przez prezydentów Krakowa i Katowic, przyznawana jest za całokształt twórczości oryginalnym i dojrzałym kompozytorom muzyki filmowej, pozostającym wiernymi tradycyjnej sztuce komponowania, piszącym utwory, które w oderwaniu od obrazu nie tracą na czytelności. Wyróżnienie ma przede wszystkim przypominać o Wojciechu Kilarze, ale i ma podkreślać wagę etosu kompozytora w interdyscyplinarnym świecie filmu. Jej pierwszym laureatem jest amerykański kompozytor i zdobywca Oscara Elliot Goldenthal.
Kolejny koncert - "Szekspir symfonicznie" - poświęcony będzie muzyce do adaptacji utworów Szekspira. Gośćmi specjalnymi koncertu będą Goldenthal, Julie Taymor, Stephen Warbeck oraz Jocelyn Pook. Podczas tego koncertu odbędzie się m.in. światowa premiera suity symfonicznej Goldenthala, opartej na tematach z filmów w reż. Julie Taymor ("Tytusa Andronikusa", "Burzy" i "Snu nocy letniej") oraz baletu "Otello" w choreografii Lara Lubowitcha.
Z kolei podczas Międzynarodowej Gali Seriali zaprezentowana zostanie muzyka do najgłośniejszych seriali ostatnich lat, m.in. "Gry o tron", "Downton Abbey", "Zagubieni". Gośćmi specjalnymi tego koncertu będą m.in. Ramin Djawadi, twórca muzyki do serialu "Gra o tron"; Trevor Morris, kompozytor znany ze ścieżek dźwiękowych do seriali historycznych "Rodzina Borgiów" i "Dynastia Tudorów"; oraz twórca muzyki m.in. do serialu "House of Cards" Jeff Beal.
Festiwal zamknie koncert muzyki na żywo do "Star Treka" (2009), której autorem jest zdobywca Oscara Michael Giacchino. W programie festiwalu znajdują się także m.in.: pokaz filmu "Bogowie" Łukasza Palkowskiego z muzyką Bartosza Chajdeckiego na żywo, koncert najzdolniejszych uczniów krakowskich szkół muzycznych "FMF4kids: FMFYouth Orchyestra – Młodzi na poważnie"; oraz pokaz krótkometrażowych animowanych bajek o Grufołaku z napisaną do nich muzyką przez Rene Aubry. Będą także panele i spotkania z twórcami.
Festiwalowi towarzyszy album wydany we współpracy z największą wytwórnią muzyki filmowej na świecie – Varese Sarabande Records; kuratorem nagrania jest znany producent Robert Townson.
Jak podkreślali organizatorzy, FMF zyskał wielu fanów, którzy co roku przyjeżdżają do Krakowa, by na żywo słuchać legendarnych tematów, prezentowanych na żywo w synchronizacji z obrazem. O popularności festiwalu świadczy fakt, że na miesiąc przed rozpoczęciem imprezy sprzedano 80 proc. biletów.
Na festiwalu gościli zdobywcy Oscara, m.in. Hans Zimmer, Dario Marianelli, Elliot Goldenthal, Tan Dun, Howard Shore, Jan A.P. Kaczmarek; oraz inni wybitni kompozytorzy, jak Joe Hisaishi, Shigeru Umebayashi, Don Davis, Patrick Doyle, Wojciech Kilar; a także reżyserzy: Tom Tykwer, Julie Tymor, Tomas Alfredson.
Organizatorem Festiwalu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic. (PAP)
hp/ jbr/