Pokazy filmowe, wydarzenia muzyczne, warsztaty, spotkania znalazły się w programie rozpoczynającego się w piątek w Łodzi Transatlantyk Festival. Impreza, która organizowana jest po raz siódmy, potrwa do 21 lipca. Hasłem tegorocznego wydarzenia jest - "Siła kobiety".
Transatlantyk Festival to impreza poświęcona muzyce, sztuce filmowej i edukacji filmowej. W repertuarze tegorocznej edycji znalazło się niemal 200 filmów, w tym premiery obrazów nagradzanych na światowych festiwalach.
Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem "Siła kobiety". Jak mówią jego organizatorzy, motyw ten będzie można odnaleźć w wielu zaplanowanych w programie wydarzeniach, m.in. na piątkowej gali otwarcia w Teatrze Wielkim, w trakcie której zaprezentowane zostanie widowisko w reż. Marii Sadowskiej - Wielkie Czytanie Kobiet. Znane kobiety przeczytają fragmenty dzieł polskiej i światowej literatury. Czytaniu towarzyszyć ma muzyka Jana A.P. Kaczmarka w wykonaniu HollyŁódzkiej Orkiestry Filmowej i chóru Vivid Singers pod batutą Moniki Wolińskiej. Solistką będzie Joanna Jakubas (sopran).
Podczas Wielkiego Czytania Kobiet na scenie pojawią się aktorki Zofia Wichłacz, Katarzyna Herman, Agnieszka Żulewska i Justyna Wasilewska, pisarki Katarzyna Bonda i Sylwia Chutnik, reżyserki Joanna Kos-Krauze i Maria Sadowska oraz projektantka mody Joanna Klimas.
"W Wielkim Czytaniu Kobiet odnosimy się do kanonu literatury kobiecej, pisarek, które jako pierwsze odważyły się powiedzieć głośno o konieczności zmiany postrzegania kobiet w społeczeństwie: Simone Beauvoir, Doris Lessing… Pokażemy to, co wybitne twórczynie literatury mówiły kiedyś - w latach 50., 60. ub. wieku, a co mówią dziś. Dzięki temu przekonamy się, ile rzeczy w tej materii udało nam się zmienić, a ile czeka jeszcze na poprawę" - mówi reżyserka widowiska Maria Sadowska.
Z kolei twórca i dyrektor festiwalu Transatlantyk Jan A.P. Kaczmarek przyznaje, że kiedy zastanawia się nad tematem kolejnej edycji imprezy, stara się uważnie słuchać, czym żyje świat. "A dziś świat mówi głosem kobiety" - uważa. Według niego Wielkie Czytanie Kobiet będzie "muzycznym wystąpieniem o pasji tworzenia, wolności i radości życia, o potrzebie harmonii, tak ważnej w niespokojnych czasach".
Pierwsze pokazy filmowe zaplanowano już na piątek. Będzie można obejrzeć m.in. animowane "Teheran Taboo", dramat wojenny "W czterech ścianach życia" i biograficzny "Neruda" autorstwa Pablo Larraine'a, reżysera oscarowej "Jackie", biograficzną opowieść o Whitney Houston "Whitney. Być sobą?", uznany przez magazyn "Cahiers du Cinema" za jeden z najlepszych filmów w historii kina - "Noc myśliwego" Charlesa Laughtona oraz pierwszy film Takeshiego Kitano, thriller "Brutalny glina". Także jeden z najsłynniejszych filmów tegorocznego gościa Transatlantyku, Edwarda Nortona, "Podziemny krąg" i "Krzyk" zmarłej w 2015 r. Barbary Sass.
W trakcie trwania festiwalu zaprezentowany zostanie autorski wybór najciekawszych filmów dokumentalnych z Polski i zagranicy m.in. o tematyce kulinarnej, poświęcone żywności, ale też odkrywające tajemnice produkcji wina. Widzowie będą mogli skorzystać z plenerowego Kina Łóżkowego. Składająca się z kilkudziesięciu łóżek wyposażonych w ekrany, na których wyświetlane są filmy, Łóżkoteka została uznana przez amerykański serwis BussFeed za jedno z 10 najwspanialszych kin na świecie.
Po raz pierwszy wręczona zostanie nagroda Transatlantyk Distribution Award – jej laureata wybierze festiwalowa publiczność, a o wyróżnienie powalczy 50 filmów. Podczas tegorocznego Transatlantyku wręczone zostaną także nagrody, przyznawane przez młodych krytyków – przyznawana najlepszemu debiutującemu reżyserowi – a także nagroda w konkursie krótkich metraży.
Gośćmi festiwalu będą w tym roku reżyserka Lucrecia Martel i Edward Norton, amerykański aktor, który spotka się z widzami 21 lipca.
Szczegółowy program 7. Transatlantyk Festivalu dostępny jest na stronie internetowej pod adresem www.transatlantyk.org.
Polska Agencja Prasowa jest jednym z patronów medialnych festiwalu. (PAP)
jaw/ itm/