Europa i świat przed I wojną światową

20.03.2018

W Wilnie premiera filmu dokumentalnego o Stanisławie Filibercie Fleury

W Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie odbył się we wtorek premierowy pokaz filmu dokumentalnego o Stanisławie Filibercie Fleury pod tytułem „Mistrz scen rodzajowych”, opowiadający o życiu i dorobku wileńskiego fotografa z przełomu XIX-XX wieku.

„Stanisław Filibert Fleury jest osobą, która zasługuje na jej pokazanie, odkrycie, przypomnienie, że fotografia wileńska to nie tylko Jan Bułhak, ale również ktoś taki jak Fleury” - powiedział PAP reżyser filmu Andrzej Ciecierski z TVP3 Gdańsk, który stworzył pierwszą filmową opowieść o wileńskim artyście.

Stanisław Filibert Fleury (1858-1915) jest prekursorem sztuki fotograficznej, jednym z najwybitniejszych wileńskich fotografów przełomu XIX i XX wieku. Jego najlepsze fotografie powstały nie w studiu, lecz podczas wędrówek po mieście i jego okolicach.

„Fleury jest jednym z pierwszych fotografów, który wyszedł z aparatem w ręku w plener” - wskazał reżyser i podkreślił, że artysta „pozostawił po sobie niesamowitą pamiątkę historyczną, obraz Wilna kulturowo-obyczajowego sprzed 100 laty".

W filmie Fleury pokazany jest jako malarz, rzeźbiarz, ale przede wszystkim jako fotografik i człowiek. W dokumencie, który był kręcony w Polsce i na Litwie Stanisława Fleury poznajemy ze wspomnień jego córki Wacławy, która mieszkała w Sopocie; o swoim pradziadku opowiada mieszkająca w Elblągu Aleksandra Fleury-Kręgielska; swoimi spostrzeżeniami dzieli się litewski historyk fotografii, dyplomata Dainius Juneviczius.

Organizatorem litewskiego pokazu premierowego „Mistrz scen rodzajowych” był Instytut Polski w Wilnie. Jak zaznaczył w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Marcin Łapczyński, „pokaz filmu Andrzeja Ciecierskiego o wileńskim fotografie Stanisławie Filibercie Fleury w Wilnie to dla nas ważne wydarzenie”.

„Po pierwsze, cieszymy się, że możemy zorganizować premierę filmu w miejscu, w którym Fleury tworzył i które przez wiele lat portretował. Po drugie, wpisuje się on w podejmowane przez Instytut Polski działania mające na celu poszukiwanie wspólnych, polsko-litewskich wątków w historii. Po trzecie, po raz kolejny - po Bronisławie i Józefie Piłsudskim czy Tadeuszu Kościuszce – przywracamy wybitnego Polaka do litewskiego dyskursu, przypominając jego zasługi dla tych ziem” - powiedział Łapczyński.

Zainteresowanie litewską premierą przerosło oczekiwania organizatorów, którzy zapowiadają już powtórkę seansów w Wilnie i poza litewską stolicą.

Polska premiera filmu o Stanisławie Filibercie Fleury zapowiadana jest na 1 kwietnia, w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ndz/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL