Kultura i sztuka po 1989 roku

21.09.2018

„Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego na 66. festiwalu filmowym w San Sebastian

Film „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego przez cztery dni będzie pokazywany w sekcji „Perły” w ramach 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian. W konkursie głównym w dniach 21-29 września pokazanych zostanie 18 filmów fabularnych. 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian zainaugurowała w piątek poranna projekcja konkursowego filmu "El amor menos pensado" w reżyserii argentyńskiego twórcy Juana Very.

W konkursie głównym w dniach 21-29 września pokazanych zostanie 18 filmów fabularnych, które ubiegać się będą o nagrodę Złotej Muszli. Podczas całego festiwalu odbędą się projekcje 191 filmów.

W dniach 22-25 września polsko-brytyjsko-francuska koprodukcja - "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego będzie wyświetlana w kinach Principe 3, Principe 7, Antiguo Berri oraz w Teatro Victoria Eugenia. Film będzie pokazany w prestiżowej sekcji "Perlak" ("Perły").

Film Pawlikowskiego opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielili się Tomasz Kot i Joanna Kulig, a partnerują im Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia ukazane "Zimnej wojnie" rozgrywają się w latach 50. i 60.

"Zimna Wojna" wygrała w miniony wtorek Grand Prix dla najlepszego filmu europejskiego na Cinematik International Film Festival Piestany na Słowacji. Wcześniej za "Zimną wojnę" Pawlikowski otrzymał m.in. nagrodę za reżyserię podczas tegorocznego 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Festiwal w San Sebastian po raz pierwszy odbył się w 1953 r. Jest zaliczany do imprez akredytowanych przez Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych (FIAPF) jako międzynarodowy festiwal konkursowy filmów fabularnych. Jego główną nagrodą jest Złota Muszla.

Gala wręczenia nagród odbędzie się 29 września.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL