Unikatowe archiwalia, znane i nieznane kompozycje oraz wspomnienia rodziny, współpracowników i ludzi kultury złożyły się na filmowy portret Stanisława Hadyny – założyciela Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Premiera filmu odbędzie się w czwartek w Katowicach.
Działający od 1 lipca 1953 r. zespół "Śląsk" to najbardziej znany, obok "Mazowsza", polski zespół pieśni i tańca. W ciągu niespełna 60 lat działalności dał tysiące koncertów w kilkudziesięciu krajach świata, zdobywając wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Dziś zespół nosi imię swojego zmarłego w 1999 r. założyciela.
Zrealizowany w technice HD dokumentalny film o prof. Hadynie pod tytułem „W pogoni za wiosną” powstał dla stacji TVP Historia z okazji przypadającego w 2013 r. jubileuszu 60-lecia zespołu. Scenariusz autorstwa Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha zainspirowany został książką prof. Hadyny „W pogoni za wiosną”.
Autorzy filmu postawili sobie za cel pierwszą telewizyjną prezentację sylwetki i dorobku założyciela i patrona zespołu. Narracja obejmuje okres od narodzin prof. Hadyny po współczesną działalność „Śląska”.
Zrealizowany w technice HD dokumentalny film o prof. Hadynie pod tytułem „W pogoni za wiosną” powstał dla stacji TVP Historia z okazji przypadającego w 2013 r. jubileuszu 60-lecia zespołu. Scenariusz autorstwa Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha zainspirowany został książką prof. Hadyny „W pogoni za wiosną”.
O inspiracjach i przeżyciach profesora, które odcisnęły piętno na jego życiu i działalności zespołu, mówią w filmie członkowie jego najbliższej rodziny, byli i obecni artyści „Śląska”, a także osobistości polskiej kultury, m.in. prof. Daniel Kadłubiec, Bogusław Kaczyński, Kazimierz Kutz czy Wiesław Ochman. Fragmenty tekstów autorstwa Hadyny czyta Henryk Talar.
Oprócz wątków biograficznych film jest opowieścią o dziele życia profesora - zespole „Śląsk” - oraz o jego najbliższych współpracownikach, którzy wraz z nim tworzyli ten zespół. Całości dopełnia warstwa muzyczna, określana przez autorów filmu jako „swoista pieśń o Śląsku, regionie, zespole i jego twórcach”. To głównie kompozycje prof. Hadyny w wykonaniu „Śląska” oraz w aranżacjach stworzonych specjalnie na potrzeby filmu.
Obraz wzbogacają unikatowe materiały archiwalne. Po raz pierwszy zostały wykorzystane archiwalia rodzinne Stanisława Hadyny, a także historyczne nagrania ze zbiorów zespołu.
Stanisław Hadyna urodził się w 1919 r., zmarł w 1999 r. Był synem śląskiego nauczyciela muzyki i znanego zbieracza pieśni ludowych. Dziełem jego życia był założony w 1952 r. "Śląsk", obecnie noszący jego imię. Jako założyciel i długoletni dyrektor artystyczny zespołu prof. Hadyna napisał dla niego ponad 250 pieśni i 30 tańców. Jest także autorem koncertów fortepianowych, kantat symfoniczno-chóralnych, muzyki baletowej oraz kilku książek, m.in. powieści o Chopinie pt. "Niezatarte ślady".
Oficjalną działalność zespół "Śląsk" zainaugurował 1 lipca 1953 roku. W skład zespołu wchodzą artyści chóru, baletu i orkiestry. "Śląsk" prezentuje przede wszystkim wielokulturowy folklor swego macierzystego regionu. W jego repertuarze są też inne polskie pieśni i tańce oraz opracowania oper, oratoriów, muzyki klasycznej i sakralnej. W siedzibie zespołu - od początku mieszczącej się w zespole pałacowym w Koszęcinie - działa Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej.(PAP)
mab/ ls/