Kondzio234
08.08.2015 aktualizacja 18.10.2016

Niezwyczajna historia dość zwyczajnego stadionu

Stadion w Wałbrzychu Stadion w Wałbrzychu

W pierwszym dniu zwiedzania Wałbrzycha zauważyłem ruiny  Wyglądały jak stadion. Później się okazało, że to jednak był kiedyś stadion. Po wypytaniu dwóch napotkanych mężczyzn dowiedziałem się, że był to Stadion Miejski mieszczący się w dzielnicy Nowe Miasto. Został on otwarty w 1926 roku (jako Waldenburger Berglandstadion). 22 lipca 1932 roku odbyło się tu bardzo ciekawe wydarzenie. A mianowicie wystąpienie wyborcze Adolfa Hitlera na które tłumnie przybyli okoliczny mieszkańcy.

Od osób które tam przebywały dowiedziałem się, że w PRL był to 3 w Europie stadion olimpijski. Odbywały się tam również zawody pływackie. W latach świetności obiektu frekwencja dochodziła do 40 000 widzów. Teraz to już tylko ruiny. Mimo to mała część mieszkańców nadal tam uczęszcza ...

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL