Instytut Polonika już po raz drugi ogłasza konkurs „Dziedzictwo bez granic”. Polega on na dokumentowaniu obiektów związanych z Polską, które uczestnicy mogą odnaleźć w trakcie swoich zagranicznych podróży - poinformowała rzeczniczka prasowa Poloniki, Lukrecja Jaszewska
„Ideą konkursu jest zaangażowanie uczestników do poznawania historii Polski i Polaków, której świadectwa w postaci poloników zachowały się w wielu krajach na całym świecie. Konkurs opiera się na dokumentowaniu obiektów związanych z Polską, które uczestnicy mogą odnaleźć w trakcie swoich zagranicznych, wakacyjnych podróży” - poinformowała rzeczniczka prasowa Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika Lukrecja Jaszewska.
Uczestnicy będą rywalizować o nagrody główne w kategoriach "Niezapomniany kadr" oraz "Moja historia z polonikiem".
„Do wygrania są dwie nagrody główne – dwa vouchery o wartości 5000 złotych (również w formie dopłaty do droższego wyjazdu) oraz 10 nagród dodatkowych – w postaci aparatów Instax o wartości nie mniejszej niż 250 złotych” - podaje instytut.
„Konkurs związany jest z portalem `Dziedzictwo za granicą. Baza poloników`. Gromadzenie oraz publikowanie takich informacji poszerzają naszą wspólną świadomość i wiedzę historyczną, a niejednokrotnie ratują miejsca przed zapomnieniem” – wyjaśnia koordynatorka projektu Aleksandra Dąbkowska.
„Wiele zabytków, jak polskie pomniki nagrobne za granicą, ulegają zniszczeniom lub są usuwane. Dzięki ich dokumentacji i zachowaniu w formie zdigitalizowanej, dostępnej dla wszystkich, pamięć i wiedza na ich temat ma szansę przetrwać. Dzięki udziałowi w naszym konkursie każdy, bez względu na miejsce, do którego planuje się wybrać w wakacje, może przyczynić się do zwiększania naszej wspólnej wiedzy o polonikach i budować wielką bazę razem z nami, stając się przy tym prawdziwym odkrywcą” – dodała.
Dąbkowska przypomina, że pierwsza edycja konkursu "Dziedzictwo bez granic" wzbudziła duże zainteresowanie. W ciągu siedmiu tygodni nadesłano 900 zgłoszeń.
„Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania naszą akcją konkursową, która de facto uświadomiła nam, że odkrywanie i poznawanie polskich śladów za granicą dla polskich podróżujących/turystów może być ciekawą atrakcją czy dodatkowym elementem planowania podroży. Pomimo codziennej pracy w obszarze polskiego dziedzictwa zagranicznego, byliśmy zdziwieni przeglądając niektóre z nadsyłanych do nas zgłoszeń, bo dotyczyły poloników z bardzo odległych miejsc, w których chyba nikt nie spodziewałby się obecności poloników” – podkreśliła.
1 lipca 2024 r. rozpoczyna się etap dokonywania zgłoszeń konkursowych. Potrwa on do końca sierpnia. Wyniki zostaną ogłoszone 15 września.
Portal „Dziedzictwo za granicą. Baza Poloników” jest tworzony przez Instytut Polonika. Jego zadaniem jest przywracanie i zachowywanie pamięci o ważnych dla współczesnych Polaków osobach, oraz istotnych faktach historycznych. W ciągu ostatniego roku udostępniono ponad 10 tysięcy nowych wpisów dotyczących poloników, w tym m.in. zabytków architektury sakralnej i świeckiej, dzieł sztuki, cmentarzy cywilnych, cmentarzy wojskowych i miejsc pamięci. W ramach projektu związanego z portalem pozyskano ponad 350 autorskich opracowań na temat polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. (PAP)
Autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/