Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

27.11.2012 aktualizacja 12.07.2016

„Polskie Radio Katowice 1927-2012”

autor: Henryk Grzonka

Rozpoczęcie nadawania przez Polskie Radio w 1927 r., wybuch wojny, zmiana nazwy Katowic na Stalinogród, budowa Stadionu Śląskiego – to tylko niektóre wydarzenia przypomniane w wydanej właśnie książce Henryka Grzonki „Polskie Radio Katowice 1927-2012”.

Książka autorstwa pasjonata historii radiofonii, wieloletniego dziennikarza i obecnego prezesa katowickiej rozgłośni została wydana z okazji jubileuszu 85-lecia katowickiej rozgłośni. Rozpoczęła ona regularne nadawanie w Barbórkę – 4 grudnia 1927 r. Publikacja zawiera ok. 1000 fotografii i ma formę kalendarium, przypominającego kluczowe wydarzenia w regionie i w radiu, a także związanych z nim ludzi.

Jak podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach Henryk Grzonka, historia katowickiego radia odzwierciedla historię Śląska. „To radio działało w różnych okresach polskiej niepodległości, nieraz bardzo trudnych, jak w początkach polskości na gorącym polsko – niemieckim pograniczu, czy latach 50., kiedy Katowice zostały przemianowane na Stalinogród. Nie ma jednak pracownika, który źle by wspominał ówczesnego szefa radia Mieczysława Koftę, ojca Jonasza Kofty. Zawsze w tym radiu pracowało wielu mądrych i dobrych radiowców” – powiedział.

Książka autorstwa pasjonata historii radiofonii, wieloletniego dziennikarza i obecnego prezesa katowickiej rozgłośni została wydana z okazji jubileuszu 85-lecia katowickiej rozgłośni. Rozpoczęła ona regularne nadawanie w Barbórkę – 4 grudnia 1927 r.

„Żyjemy w kulturze obrazkowej, chciałem więc stworzyć +oglądadło+ - nawet jeśli ktoś przeczyta tylko podpisy pod zdjęciami to i tak się czegoś dowie” – mówił Henryk Grzonka o książce, nad którą pracował blisko 2 lata.

Nie zabrało w niej też znanych postaci związanych z rozgłośnią, jak jego współtwórca i obecny patron Stanisław Ligoń, wieloletnia dziennikarka, a później wicemarszałek Senatu, twórczyni ogólnopolskiego Dyktanda Krystyna Bochenek, która zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem czy jedna z najwybitniejszych polskich reportażystek radiowych Anna Sekudewicz.

Jak mówiła podczas konferencji Anna Sekudewicz, reportaż radiowy to rzecz zupełnie inna niż ten publikowany w prasie czy emitowany w telewizji. „Siła głosu jest niezwykła, nigdzie nie ma takiej intymności. Ludzie mówią nam rzeczy, których nie mówią swoim najbliższym. Reportaż opiera się na emocjach i to jest jego siła, dlatego przetrwa” – powiedziała.

Od 1991 r. Polskie Radio Katowice prowadzi też działalność wydawniczą. Wiele spośród ponad 100 wydanych dotąd płyt okazało się wielkim sukcesem, jak potrójnie platynowa płyta akordeonisty Marcina Wyrostka. W Studio Polskiego Radia koncertowali i nagrywali swoje płyty m.in. Maria Koterbska, Irena Santor, Janusz Gniatkowski, Anna German, Irena Jarocka, Anna Jantar, Halina Frąckowiak, Eleni, Zdzisława Sośnicka, Krzysztof Krawczyk, Andrzej Zaucha, czy Zbigniew Wodecki.

Z okazji jubileuszu oprócz książki Radio Katowice wydało też dwie płyty. „Ideale” ze słynnymi włoskimi pieśniami i ariami operowymi, nagrana przez Orkiestrę Symfoniczną Katowickiego Holdingu Węglowego z solistą Opery Wiedeńskiej Vincentem Schirrmacherem zyskała już status złotej.

Na drugiej jubileuszowej płycie pt. „Feeling Good” światowe przeboje i standardy śpiewają Zbigniew Wodecki i Ewa Uryga z Big Silesian Band pod dyrekcją Joachima Krzyka.

Na trwające już od października obchody jubileuszu złożą się jeszcze: sobotnia premiera widowiska „Wesele na Górnym Śląsku” Stanisława Ligonia, koncert w Filharmonii Śląskiej i wystawa w Muzeum Śląskim. (PAP)

lun/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL