Oficyna Wydawnicza Impuls serią „Przywrócić pamięć” chce przypomnieć publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939.
„To zdumiewające, że przez tyle lat od zmiany ustroju panowała cisza nad dorobkiem wielu instruktorów harcerskich z lat międzywojennych. Ciągle mówi się tylko o tych samych osobach, jak Andrzej Małkowski, Kazimierz Lutosławski, Ewa Grodecka, Józefina Łapińska, Władysław Szczygieł, Zygmunt Wyrobek czy Aleksander Kamiński - powiedział PAP Wojciech Śliwerski, dyrektor i redaktor naczelny Oficyny Wydawniczej Impuls.
Seria „Przywrócić pamięć” powstała z inicjatywy wydawnictwa. Dotąd wydano reprinty kilku książek Stanisława Sedlaczka oraz reprint „Szkoły za lasem” Jana Rossmana. Jak mówi Wojciech Śliwerski oryginalne wydania tych pozycji są trudno dostępne, więc reprinty mają ułatwić dostęp do ważnych dla harcerstwa źródeł.
„Stanisław Sedlaczek był do początku lat 30. XX w. postacią wiodącą w harcerstwie, jedną z największych. Dziwne jest, że o nim się nie mówi. Był prekursorem rozwoju skautingu na ziemiach polskich, wpłynął na kształt struktur organizacyjnych i rozwój harcerstwa, pełnił funkcję naczelnika ZHP. Podczas okupacji niemieckiej organizował Hufce Polskie. Wydał blisko 40 książek i był autorem dziesiątków artykułów w prasie harcerskiej i ogólnopolskiej” - powiedział dyrektor Śliwerski.
Dotąd wydano w formie reprintu prace Sedlaczka: „Organizacja harcerstwa polskiego”, „Harcerstwo na Rusi i w Rosji 1913-1920”, „Kilka myśli o zadaniach harcerstwa”, „W Polsce będzie lepiej”, „System zastępowy”, „Wytyczne metodyki harcerskiej”, „Kształcenie starszyzny harcerskiej”. W druku są: „Harcerstwo” i „Drogowskaz harcerski”
Pod koniec kwietnia ukażą się w serii: „Zarys metodyki prawa harcerskiego” Karola Stojanowskiego, „Starsze harcerstwo a instruktorzy” Tadeusza Biernakiewicza, "Nowe horyzonty harcerstwa" Adama Ciołkosza, "Na tropie wodza harcerskiego" Adama Czyżewskiego, "Harcerstwo niepodległe" Edwarda Muszalskiego.
tst (PAP)